301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
11 Mayıs 2014 - Pazar 08:20 Bu haber 2379 kez okundu
 
Zübeyde Hanım Koşusu…
Site ziyaretçilerimizden Ozan Somaklar'ın "Zübeyde Hanım Koşusu" başlıklı yazısına haberin devamından ulaşabilirsiniz.
KÖŞE YAZILARI Haberi


Bugün 11 Mayıs, anneler günü. Aynı zamanda Atatürk’ün biz Karşıyakalılar ’a emanet ettiği annesi için her yıl düzenlenen Zübeyde Hanım Koşusu koşulacak bugün.

Ben 1974 doğumlu, 40 yaşında bir evladım. Gazetede Zübeyde Hanım Koşusu ile ilgili haberleri gördüğümde bir an çocukluk anılarım canlandı gözlerimin önünde ve anneme bu sene bir köşe yazısı ile seslenmek istedim Antalya’dan Karşıyaka’ya.

Bir futbol aşığıyım. Tüm spor dallarını sever ve takip ederim ama futbolun yeri ayrıdır benim için. En büyük hayalim Karşıyaka’da oynamak ve şampiyonluklar yaşamaktı o günlerde. Ama 1987 yılında, 13 yaşında yakalandığım şeker hastalığı bu hayallerimi dizginlememe sebep oldu. Spor yapmaktan ve futbol oynamaktan asla vazgeçmedim. 1991 yılında geldiğim Antalya Akdeniz Üniversitesi’nin futbol takımında yıllarca oynadım ve kaptanlık yaptım.

Sanırım 1988 yılıydı çünkü hastalığımın yeni olduğunu hatırlıyorum. Okulda Zübeyde Hanım Koşusu ile ilgili ilanları gördüm. Gidip şurada kaydını yaptıracaksın ve numara alacaksın dediler. Söyledikleri yere kaydımı yaptırdım numaranın yanında sponsor tarafından dağıtılan süt ve birkaç ürün daha vermişlerdi. Sanırım bu sponsorun kim olduğunu söylememe gerek yok bahis konusu Karşıyaka ise. Ama sütleri dağıtan hanımefendinin adı Pınar idi, nasıl olduysa bunca yıl aklımda kalmış.

Yarış günü geldi çattı, başlangıç noktası Atatürk anıtı önü. Annem evden çıkarken soruyor, evladım nerede bitiyor ben yavaş yavaş oraya doğru yürüyeyim. Ben de anne yunusların orada bitiyormuş diyorum arkadaşlarımdan öğrendiğimi iletip (şimdiki gibi interneti aç, Hz. Google’a sor gibi bir şansın yok tabii o zamanlar). Yarış başladı, ilk defa uzun mesafe koşuyorum, tek bildiğim son 400 metre depara kalkmam gerektiği. Yunusların yerini iyi bildiğim için aşağı yukarı son 400 metreyi de kafamda tasarlayabiliyorum ve bana göre tam doğru noktada depara kalkıyorum ama işin ilginç tarafı benim dışımda depara kalkan yok. Yunusları gördüğümde bir hayal kırıklığı, varış noktası falan yok. Tekrar tempolu koşuya dönüyorum, ondan sonraki her kavşakta depara başlıyorum kavşağı dönünce ipi görmek ümidiyle ama en az 6-7 hayal kırıklığı daha yaşıyorum. Meğer yarış Mavişehir’de bitermiş.

Sonunda varış noktasını gördüm ve yüzlerce kişinin koştuğu, böyle aptalca koştuğum bir yarışı 11. Sırada tamamladım. Çok üzülmüştüm çünkü ilk üç kişiye madalya, ilk on kişiye ise spor ayakkabı veriyorlardı. Ama üzüntüm bu kadarla kalmayacaktı, az sonra mecazi anlamda değil gerçek anlamda kan- ter içinde annem geliyordu, evladım nasılsın iyi misin diye haykırarak. Ben annemi görünce hayretler içerisinde bir kez daha varış noktasına koştum ve kadınlarda kaçıncı koşucunun geldiğini sordum. İnanılmazdı, annem dördüncü gelmişti. Yarışta olsa ödül alacaktı.

Yanımızda para yoktu, cep telefonu diye bir şey de yoktu! O gün annemi kucaklayamadığıma çok üzülmüştüm. O kanayan ayaklarıyla Bostanlı’da oturan yengemlere kadar yürüdük. Ayaklarına pansuman yaptırıp taksi için para aldık ve evimize döndük.

Böyle yüzlerce anımız vardır annemle. Bazen kızdım ona, bazen anladım. Antalya 100. Yıl toprak sahasında şampiyonluk maçı oynarken beni izlemeye gelmişti. Topu almış rakip kaleye süratli bir koşu yaparken arkadan aldığım darbeyle yerde kalmıştım, yerde yuvarlanırken annemin kenarda olduğu aklıma geldi ve ok gibi ayağa fırlayarak ellerimi kaldırdım bir şey yok bir şey yok diye.

Anne şimdi tabii ki daha iyi anlıyorum seni. Geceleri defalarca kızımın üzerini örtmeye kalktığımda üşümesin diye, kokusunu içime çektiğimde aldığım hazda, canı yandığında hissettiklerimde…

Teşekkürler anne; bugüne kadar verdiklerin ve en önemlisi beni bu kadar sevdiğin için. Ben de seni çoook seviyorum.

 Ozan SOMAKLAR

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Whatsapp

Öne Çıkanlar
Anketler
Sizce Yalı'da ki alanın akibeti ne olur ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı