301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
20 Mart 2014 - Perşembe 09:08 Bu haber 6839 kez okundu
 
STAT İHALESİ SONUÇLANDI
İzmir'de Karşıyaka'ya yapılması kararlaştırılan 15 bin kişilik stat için açılan ihale sonuçlandı. Karşıyaka İlçe Stadı inşaatını 54 milyon 88 bin TL teklif veren, Samsun'un yeni stadının da yapımını üstlenen Ali Acar İnşaat kazandı.
GENEL HABER Haberi


İzmir'de Karşıyaka'ya yapılması kararlaştırılan 15 bin kişilik stat  için açılan ihale sonuçlandı. Karşıyaka İlçe Stadı inşaatını 54 milyon 88 bin TL teklif veren, Samsun'un yeni stadının da yapımını üstlenen Ali Acar İnşaat kazandı.

İhalelere 14'er firma katıldı. Sonuca itiraz olmaması durumunda 1 ay içinde sözleşme imzalanarak firmalara yer teslimi yapılacak. İhaleyi alan şirket nihai projeyi çizdirerek 700 gün içinde inşaatı tamamlayacak.MİLLİYET

İHALE TAMAM, STATLAR YOLDA: 29.01.2014

Karşıyaka'nın yıllardır özlemle beklediği stat hayali için dün Ankara'da ilk adım atıldı. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından 15 bin kişilik inşa edilecek Karşıyaka Stadı'nın ihalesi dün Ankara'da yapıldı. Büyük ilgi gören ihaleye 14 firma katıldı ve tekliflerini sundu. İdarenin 62 milyon 817 bin 776 lira muhammen bedelle çıkılan ihaleye Ali Acar İnşaat, Veron Dış Ticaret-Vera İnşaat AŞ ortaklığı, Kayasan Yapı-Doğa İnşaat ortaklığı, Sarıdağlar İnşaat AŞ, Aksoy İnşaat AŞ, Çakır İnşaat AŞ, Nuhoğlu-Dalgıç İnşaat ortaklığı, Özyurt İnşaat, Özoğuz İnşaat-Namık Kemal Yücel İnşaat ortaklığı, Alver İnşaat AŞ, İZKA İnşaat, Demas İnşaat LTD, Elit İnşaat-Oze İnşaat ve Doyap İnşaat katılıp, teklif verdi.
Tekliflerin büyük çoğunluğunun 50 milyon lira civarında olduğu öğrenilirken TOKİ'nin 1 hafta içinde teklif veren firmalar hakkında yapacağı inceleme sonrası kararını açıklaması bekleniyor. İhaleyi kazanan firmanın açıklanmasından sonra Karşıyaka Stadı için ilk kazma vurulacak. 700 günde tamamlanması planlanan 15 bin kişi kapasiteli stadın 2015-16 sezonunda kullanılmaya başlanacağı açıklandı. Stadın etrafına kamp merkezi, il müdürlüğü binası da yapılacak. 158 kişilik loca, 881 kişilik VIP, 482 kişilik protokol, 813 kişilik basın ve engelli tribünlerinin bulunacağı stadın kuzey, güney ve doğu yönü seyirci, batı yönü sporcu, basın, protokol ve loca girişleri için ayrıldı. Statta 4 soyunma odası, hakem, teknik adam odaları ve revir yer alacak.

KSK için çıkış kapısı


KARŞIYAKA KULÜP BAŞKANI FATİH DİNİZ:
"Bu stadın yapılması kadar etrafında yer alacak binalar ve iş yerlerinin kulübe kazandırılması önemli. İşletemeler kulübe ait olması çok önemli bir husus. Tek başanı stadın yapılması birşey ifade etmiyor. Eğer bunlar olacaksa bu stat bir anlam ifade eder. İki haftada bir maç oynanması yeterli olmaz. Bu stat doğru işletilirse KSK için bir çıkış ve gelir kapısı olur. Stadı kimin yaptığı değil, Karşıyaka Kulübü'nün işletim varlıkları arasına girebilmesi önemli."

Gelirlerimiz artacak
KARŞIYAKA 2. BAŞKANI GÖKHAN ŞENSAN: "Yapılacak Karşıyaka Stadı'nın ticari ünitelerinin mutlaka kulübe devredilmesi ve kulübe gelir getirecek şekilde dizayn edilmesi lazım. Stadın her türlü masrafı buradan kulübe yük olmadan karşılanmalı. Aksi taktirde kulüplere daha büyük bir yük olur. Alsancak Stadı gibi olmaması önemli. Karşıyaka için bu stat çok olumlu bir gelişme. Taraftarın rakiplere baskı sağlaması açısından da bu stat çok büyük kazanç olur. Alsancak'ta 5 bin kişiye oynayıp borçlu çıkıyorduk. Yeni stat yapılınca kombine gelirleri ve reklam gelirleri olacak, kaçak seyirci önlenecek. Ancak bunları mutlaka kulüp organize etmeli."

 

İHALE GÜNÜ

İzmirli futbolseverlerin sabırsızlıkla beklediği gün geldi çattı. Kentin en büyük ihtiyaçlarından birini karşılayacak olan modern statlar için bugün düğmeye basılıyor. Karşıyaka ve Göztepe'de yaptırılacak statların
ihaleleri bugün ve yarın yapılacak. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile imzalanan protokoller kapsamında Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından 15 biner kişilik olarak inşa edilecek Karşıyaka Stadı'nın ihalesi bugün, Göztepe Stadı'nın ihalesi de yarın gerçekleşecek. İhale ilanına göre sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 5 gün içinde yer teslimi yapılacak ve statlar 700 günde tamamlanacak.

İklime özel malzeme
Statlar İzmir ikliminin özelliklerine göre inşa edilecek. Seyirci fuayeleri ve çimlerin doğal ışık alabilmesi ve havalandırılması için cephelerde ve çatıda yarı geçirgen malzeme kullanılacak. Göztepe Stadı'nda yağmur suyu çatıdan kanallarla tahliye edilecek ve bodrum kattaki havuzlarda arıtılıp tekrar sistemde kullacak. Çatıya konulacak panellerle sürdürülebilir enerji kaynaklarından faydalanılacak.

Kocaoğlu karşı çıktı
İzmirliler, ihaleler için gözlerini Başkent'e çevirirken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, stat projelerini eleştirdi. Kocaoğlu dün katıldığı bir TV prograında, "İhale var diyorlar. Kime sordun? Gürsel Aksel'de bizim tapulu yerimiz var. Nasıl ihaleye çıkarsın? Müsaade etmeyeceğiz. Karşıyaka sahile stat yapılır mı? Trafik var, yoğunluk var, kentin göbeği... Yerini belirledik. Örnekköy'e spor kompleksi yapalım. Ben yapayım, mal sizin olsun. Bizim zaten şehir stadımız var. Atatürk Stadı var, Alsancak Stadı var" diye konuştu.

BUGÜN KARŞIYAKA
Karşıyaka'ya 15 bin kişilik statla kamp eğitim merkezi ve il müdürlüğü binası da yapılacak. 158 kişilik loca, 881 kişilik VIP, 482 kişilik protokol, 813 kişilik basın ve 18 kişilik engelli tribünlerinin bulunacağı stadın kuzey, güney ve doğu yönü seyirci, batı yönü sporcu, basın, VIP, protokol ve loca girişleri için ayrıldı. Statta 4 soyunma odası, hakem, teknik direktör odaları ve revir yer alacak.

YARIN GÖZTEPE
Çevresi yaya dolaşım alanı olarak planlanan Göztepe Stadı'nda, restoran, büfe gibi sosyal alanları bulunacak. 300 kişilik protokol, 500 kişilik VIP, 250 kişilik basın tribünü ve engelli vatandaşlar için 75 koltuğun yer alacağı statta, 12 asansör bulunacak. Statta 600 araçlık otopark yer alacak. UEFA standartlarındaki stat, futbol maçlarının yanı sıra, eğlence merkezi ve olası doğal afetlerde sığınak olarak da kullanılacak. YENİ ASIR - 28.01.2014

İHALE TARİHİ BELLİ OLDU: 28 OCAK 2014

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) 15 bin kişilik  Karşıyaka Stadının  ihale tarihini belirleyerek, internet sitesinden ilan etti. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile imzalanan protokoller kapsamında inşa edilecek Karşıyaka Stadı’nın ihalesi 28 Ocak 2014  gerçekleştirilecek.

Karşıyaka’ya 15 bin kişilik stadyum ile birlikte, kamp eğitim merkezi ve il müdürlüğü hizmet binası da yapılacak. 158 kişilik loca tribünü, 881 kişilik vip tribünü, 482 kişilik protokol tribünü, 813 kişilik basın tribünü ve 18 kişilik engelli tribününün bulunacağı stat toplamda 15 bin seyirci kapasiteli olacak. Stadın, kuzey, güney ve doğu yönünde seyirci girişleri yer alırken, batı yönü sporcu, basın, vip, protokol ve loca girişleri için ayrıldı. Sporcular için 4 adet soyunma odasının planlandığı statta, hakem odaları, teknik direktör odaları ve revir alanları da yer alacak.

 STATLAR OCAK AYINDA

Karşıyaka ve Göztepe camialarının büyük sabırsızlıkla beklediği statlar için Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan müjdeli haberler geldi. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın, Türkiye'ye Avrupa ve UEFA standartlarında statlar kazandırmak için başlattığı proje kapsamında İzmir'de Karşıyaka'nın Yalı'daki tesisleri ve Göztepe'nin de Gürsel Aksel Stadı'ndaki alanlara 15 biner kişilik iki butik statın ihalesinin Ocak ayında yapılacağı açıklandı.

İki butik stat

Yapılan açıklamada ihalenin yapılmasının ardından 2014 yılı sonuna kadar iki butik stadın hizmete sokulacağı bildirildi. İzmir Gücü Spor Vakfı Başkanı Tuğrul Yemişçi, statların her ikisinin de 15'er bin kişilik olacağını Göztepe'nin Gürsel Aksel Stadı'ndaki alanın daha geniş olması nedeniyle otoparkın daha geniş tutulacağını açıkladı.

Kılıç'tan tweet
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İzmir'de Karşıyaka ve Göztepe için yapılması planlanan statlar için kendi özel twitter hesabından geçtiğimiz gün attığı tweetler ile takipcilerine bildirdi. Makamında TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel ile çektiği fotoğrafıda paylaşan Kılıç, "TOKİ Başkanı ile İzmir'i konuştuk. Göztepe'de arsa ufak, en fazla 15.000 sığıyor. Ocak'ta kesin ihale" ve "Karşıyaka'da merkezi kısıtlı bir arazide bir arsada çalışıyoruz. En fazla 15.000 sığıyor. Göztepe ile eş zamanlı ihale Ocak'ta" yazdı. YENİ ASIR - 14.12.2013

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Whatsapp

En Çok Okunanlar
Öne Çıkanlar
Anketler
Sizce Yalı'da ki alanın akibeti ne olur ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı