301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Eylül 2014 - Pazartesi 08:47 Bu haber 1915 kez okundu
 
ÖRNEKKÖY RESTİ
AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül, daha önce "Araziyi tahsis etsinler, stadı ben yaparım" diyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na, "Gel araziyi verelim, istediğin stadı yap!" mesajı gönderdi
GENEL HABER Haberi


İzmir'de gündemin en önemli maddelerinden biri olan stat tartışmalarıyla ilgili AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül'den, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na önemli bir çağrı geldi. Şengül, her fırsatta "Gençlik ve Spor Bakanlığı, Örnekköy'de kendisine tahsisli araziyi versin, buraya 25 bin kişilik stadı ben yapayım. Mülkiyet de yine sizde kalsın" diyen Kocaoğlu'na, "Tamam, gerçekten yapmak istiyorsan gel bakanlığa resmen başvur. Elinden tutan mı var? Biz de sana gerekli kolaylığı gösterelim. Bu arazinin sana verilmesi için ön ayak olalım. Ama yapmayacaksan da artık konuşma. Herşey lafla olmuyor" dedi. 

Maliyeti üç kat fazla
Aziz Kocaoğlu'nun böyle bir başvuruyu yapamayacağını ve böylesi bir yükün altına giremeyeceğini düşündüğünü ifade eden Şengül, "Başvursa bile bunu formalite icabı yapar. Sadece konuşuyor. Oraya öyle bir stat inşa etmenin önemli bir maliyeti var. Yapacağım derse vatandaşa bunun hesabını vermesi lazım. Çünkü, orası dere yatağı. Normal, sorunsuz bir yerde 10 liraya mal olacak bir stad orada 30 liraya mal oluyor. Tam 3 katı. Bu maliyetin altına girerim diyorsa da gelsin başvurusunu yapsın. Biz kendisine ön ayak olmaya hazırız" diye konuştu.

"Ruhsatı bakanlıktan alınır"
15 bin kişilik Göztepe Stadı'nın mevcut Gürsel Aksel Stadı'nın olduğu yere değil Uzundere'de daha büyük bir şekilde yapılması için Bakanlık, TOKİ ve kulübün görüşmelerinin Ankara'da sürdüğünü dile getiren Şengül, "Bu görüşmeler önümüzdeki hafta bir sonuca kavuşacak. Şimdilik olumlu gözüküyor ama değerlendirme sürüyor" dedi. Yine 15 bin kişilik olacak Karşıyaka Stadı için ise, herhangi bir alternatif yer üzerinde durulmadığını dile getiren Şengül, şunları söyledi: 

"Alsancak'a da bakacağız"
"Karşıyaka'daki stad Yalı'daki yerinde yapılacak. Eğer belediyeler inşaat için ruhsat vermezse, gerekli izin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan alınarak yola devam edilecek. Kocaoğlu da, Örnekköy'ü istiyorsa gelsin başvursun. Kuzey ve Güney'deki statları bir çözelim sonra depreme dayanıksız olduğu için kapatılan Alsancak Stadı'na bakacağız." ERHAN GÜLENÇ 

İşte Örnekköy gerçeği

2009'dan bu yana üç kez kapasitesi değişen Örnekköy Stat projesi için şu ana kadar hiçbir adım atılmadı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2009 seçimleri öncesinde İzmir'in kuzeyine ve güneyine iki stat sözü verdi. Örnekköy Stadı Projesi aynı yıl içinde, Türkiye'nin 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası finallerine adaylığı sürecinde ortaya atıdı. Örnekköy projesi, yukarıdaki fotoğraflarla tanıtılırken, maliyeti minimum 81, maksimum 182 milyon lira olan 40 bin 500 kişilik stat için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bu rakamları tek başına karşılaşamayacağını söyledi. Türkiye Euro-2016 finallerini alamayınca, Kocaoğlu 2011'de Örnekköy'e 15 bin kişilik stat yapabileceğini açıkladı. Buna tepkiler gelince, Gençlik ve Spor Bakanlığı devreye girdi, kapasite 25 bine çıkarıldı. 
Ancak Örnekköy arazisinin dere yatığında yer alması ve konumu göz önüne alınınca, maliyetin üç kat fazla olacağı ortaya çıktı, bakanlık, alternatif arazi belirlenmesini istedi. Vali Cahit Kıraç'ın da devreye girmesiyle belirlenen arazilere İzmir Büyükşehir Belediyesi onay vermedi. Bu arada KSK'nin 2011'de açıkladığı Mavişehir'e stat projesine karşı çıkan Başkan Kocaoğlu, "Stat işini bana bırakın" dedi. Uzun bir süreçte hiçbir adım atılmamasının ardından, Karşıyaka Yalı ve Gürsel Aksel statlarının yerine 15'er bin kişilik stat projelerinin ihale edilmesinden sonra yine "o statları yaptırmam" diyen Kocaoğlu, Örnekköy'ü gündeme getirdi. Şimdi herkes, İzmir Milletvekili Aydın Şengül'ün son yaptığı çağrıdan sonra Kocaoğlu'nun tavrını merak ediyor. (YENİ ASIR)

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Whatsapp

Öne Çıkanlar
Anketler
Sizce Yalı'da ki alanın akibeti ne olur ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı