301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Haziran 2014 - Cuma 09:31 Bu haber 2419 kez okundu
 
KSK VE ŞEMSOS EFSANESİ
Yenigün gazetesi köşe yazarı Deniz Gezginci'nin "KSK VE ŞEMSOS EFSANESİ" başlıklı yazısına haberin devamından ulaşabilirsiniz.
KÖŞE YAZILARI Haberi


Karşıyaka’nın efsane isimlerinden Gode Cengiz’i  geçtiğimiz günlerde ölümünün 29’ncu yılında rahmetle andık.  İzmir Büyükşehir Belediyesi  İzmir’in yeni gemilerinden birine Cengiz Kocatoros (Gode) ismini verdi.  Bu da Gode için çok anlamlı bir yıldönümü hediyesi oldu. Efsanenin kızı Gamze’nin sözü var bir gün kendi  ağzından babasını bana anlatacak ve eminim ki  genç nesillere ışık tutacak enfes güzellikte bir röportaj olacak.

Bugünkü yazımda Gode Cengiz’i  ilginç bir yere bağlayacağım. Gode’nin ölüm yıldönümü olan 20 Haziran tarihinde sosyal medyada benim için çok anlamlı bir gazete kupürü yer aldı. Yıllar öncesinde yayınlanan haberin başlığı “Karşıyakalı futbolcular şampiyon Şemikler Lisesi’ni ziyaret etti” idi. Menecer Cengiz Kocatoros yeşil kırmızılı futbolcuları peşine takarak İzmir liseliler şampiyonu Şemikler Lisesi’ni ziyarete gitmişti. O Şemikler Lisesi ki Türkiye’de ilk defa futbolda ve halk oyunlarında Dünya Şampiyonasında ikinci  olmuştu. O zaman  ŞEMSOSLULAR Türkiye’de gündeme oturmuş,  Türk futbolunun efsane ismi  Metin Oktay bile bu başarının sırrını öğrenmek için Şemikler Lisesi’ni ziyaret edip röportajlar yapmıştı. Ne mutlu bana ki dünya şampiyonasında ikinci olan  lisenin genç müdürünün adı Muammer Gezginci idi.

Şemikler Lisesi o yıllarda Karşıyaka Spor Kulübü’nün altyapısı gibiydi. O jenerasyondan bir çok isim Türk futboluna kazandırıldı. Karşıyakalı Recep, Galatasaraylı İsmail, Fenerbahçeli Erdi, Altaylı Şakir  Şemikler Lisesi’nden yetişen isimlerden bazılarıydı. Futboldaki başarının mimarlarından biri de o dönem Karşıyaka Spor Kulübü’nde altyapıda görev yapan  Sait Gürsoy idi.  Gürsoy, kulüp ile okul arasında bağlantı kuruyor Şemsoslu futbolcularla özel olarak ilgileniyordu. Aynı zamanda Fen Fakültesi mezunu olan Sait Gürsoy öğrencilere hafta sonları ücretsiz olarak Matematik,  eşi de İngilizce dersi veriyorlardı. Şemsos sadece futbolda ve halk oyunlarında dünya ikincisi olmakla kalmıyor, öğrencilerini geleceğe  en iyi şekilde hazırlıyordu. 

Herkesin merak ettiği soru şuydu “Bu başarının sırrı neydi?”  Bu soruyu  1912 Derneği Başkanı Sait Gürsoy’a sorduğumda “ Spora ve gençlere önem veren  idealist bir okul müdürü,  o müdürün altında kurulan iyi bir ekip ve o ekibin ahenkli işbirliği” yanıtını vermişti.

Aynı soruyu babam Muammer Gezginci’ye sorduğumda ise;  “Biz çok iyi bir ekiptik. Ben tek başına bir şey yapmadım.  Sadece fikir ürettim o fikirleri kendi alanlarında çok iyi olan ekip arkadaşlarımla  gerçekleştirdik.  Turan Poyraz, Sait Gürsoy, Edip Akarsu, İbrahim Şen gibi isimler,  o dönemin müdür yardımcıları, öğretmenleri ve öğrencilerimizle çok iyi bir ekip kurmuştuk. Türkiye’de ilk defa öğrenciler için eğilim ve yetenek sınıfları oluşturmuştuk. Yetenekli öğrencileri ortaokulda yakalayıp, lise de profesyonel eğitmenler ile üzerlerine gidiyorduk. Böylece başarı da kaçınılmaz oluyordu” dedi.  

Bu yazdıklarım 1978-1986 yılları arasında İzmir ilinin, Karşıyaka ilçesinin küçük semti Şemikler’de yaşandı.  O küçük semtin büyük idealleri olan insanları yeri geldi dünyaya kafa tuttu.  ŞEMSOS adını dünyaya duyurdu.

Karşıyaka’da yetenekli insan çok. Önemli olan bu yetenekleri keşfetmek. Anlaşılan o ki bu da iyi bir ekiple oluyor.  KSK’li yöneticilerin de ilk fırsatta okullara girmesi gerekiyor.

Deniz GEZGİNCİ
denizgezginci@hotmail.com
Twitter: @denizgezginci 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Whatsapp

Öne Çıkanlar
Anketler
Sizce Yalı'da ki alanın akibeti ne olur ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı