301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
11 Ocak 2014 - Cumartesi 08:35 Bu haber 7840 kez okundu
 
AMACIN NE KOCAOĞLU?
Gürsel Aksel ve Karşıyaka'ya yapılması planlanan butik statlar için ihale aşamasına gelindiği noktada Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu yine kafaları karıştırdı
GENEL HABER Haberi


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu önceki gün gece İzmir kulüplerinin başkanlarıyla tarihi Asansör Restoran'da bir araya geldi. Bugüne kadar kulüp temsilcilerine randevu bile vermeyen Kocaoğlu'nun Asarsör'deki başkanlar zirvesinde butik statlar konusu gündeme geldi. Geçtiğimiz günlerde İzmir kulüplerine toplamda 4.5 milyon lira destek bulunan Kocaoğlu'nun yerel seçimler öncesinde kulüplerle son dönemdeki sıcak ilişki içine girmesi spor kamuoyunda da çeşitli yorumlara neden oldu. Başkan Kocaoğlu, ihale aşamasına gelinen Karşıyaka ve Göztepe Statları ile ilgili kulüp başkanlarından destek istedi. TOKİ tarafından yapılacak 15'er bin kişilik butik statların kulüplere bir şey getirmeyeceğini söyleyen Kocaoğlu, Uzundere'de ve Örnekköy'deki hazineye ait arazilerin kendisine tahsisi halinde 25'er bin kişilik stat yapacağını dile getirdi. Kocaoğlu, konuyu Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'a yazılı olarak ilettiğini söyledi.
Gürsel Aksel ve Karşıyaka'ya yapılacak statların ihalesine 8 gün kala (28-29 Ocak'ta) Kocaoğlu'nun bu çıkışı kafalarda soru işareti yarattı. 10 yıllık süreç içerisinde statlar konusunu defalarca gündeme getiren ancak hiç bir icraat gerçekleştirmeyen Kocaoğlu'nun bu çıkışı da "Bugüne kadar neredeydin başkan" sorusunu da gündeme getirdi.

Kimler katıldı?
Kocaoğlu'nun davetine Karşıyaka Başkanı Fatih Mehmet Diniz, Bucaspor Kulübü Başkanı Hüsnü Kaya, Göztepe Başkanı Hüseyin Altınbaş, Altay Başkanı Niyazi Konuşmaz, Altınordu Başkan Vekili İbrahim Görücüoğlu, İzmirspor Başkanı Cemal Dönmez, Bergama Belediyespor Başkanı Hakkı Özlü, Menemen Belediyespor Başkan Vekili Mehmet Arslan, Balçova Belediyespor Başkanı Zekeriya Dolar, Yeni Bornovaspor Başkanı Murat Keser, Yeşilova Başkanı Metin Küçükoğullarından ve Torbalıspor Asbaşkanı Necip Ateşoğlu katıldı.

Stadı kim yaparsa yapsın
Karşıyaka ve Göztepe başkanları kulüplerinin menfaatleri doğrultusunda her türlü oluşuma destek vereceklerini söylediler. Karşıyaka Başkanı Fatih Diniz, "Biz kulübümüzün yararına ne varsa oradayız. Bize destek veren kişi, kurum ve kuruluşlarla ortak çalışmaya hazırız" dedi. Göztepe Başkanı Hüseyin Altınbaş da Göztepe'nin menafaatlerinin ön planda olduğunu belirtirken, "Her oluşumu destekliyoruz. Ayrıca altyapımızın çalışacağı alan konusunda destek bekliyoruz" dedi.

Pişmiş aşa su katıyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkilileri İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun "Gürsel Aksel ve Karşıyaka statları"na yapılacak statlarla ilgili açıklamalarına karşılık geldi. Yetkililer, "Bakanlık olarak Kocaoğlu'nun açıklamaları ile ilgili hiç bir ilgimiz yok. Daha önce Kamu İhale Kurulu tarafından ilan edilen tarihte (28 Ocak-29 Ocak) söz konusu statlarla ilgili ihaleler yapılacaktır. Başkan Aziz Kocaoğlu'nun yaptığı pişmiş aşa su katmaktır. Takdiri İzmir halkına bırakıyoruz" denildi.

Bugünü kadar neredeydin?

Uzun süredir kent gündemindeki yerini koruyan stat konusuna değinen Başkan Aziz Kocaoğlu, Gençlik ve Spor Kulübü'nün TOKİ aracılığıyla ortaya attığı Karşıyaka ve Göztepe statlarının bulunduğu alanlara 15'er bin kişilik iki stat yapılması şeklindeki bir çözümün yeterli olmadığını söyledi. Bu tercihin, planlama ve trafik yoğunluğu açısından da ciddi sakıncalar içerdiğine dikkat çeken Kocaoğlu, kendilerine yer gösterilmesi durumunda; sosyal tesisleri, antrenman sahaları, spor salonu, tenis kortları, açık hava voleybol ve basketbol sahaları, yüzme havuzu, donatı alanları ve 25 bin seyirci kapasiteli stadıyla iki ayrı kompleksin yapımını üstlenmeye hazır olduklarını ifade etti. Spor dünyası ise sordu: "Peki başkan bugüne kadar neredeydin?"

TUĞRUL YEMİŞÇİ
Sözün bittiği yer

Susayım mı yoksa gerçekleri konuşayım mı diye çok düşündüm. Bilmiyorum; "Doğruyu söyleyeni Dokuz köyden kovarlar" diye bir değiş var ya. Kimseye bir diyet borcum olmadığı için doğruların söylenmesinden yana sıkıntım yok. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu, İzmir'deki kulüp başkanları ile Asansör Restoran'da yemekli toplantı yapmışlar.
Basına verilen açıklamayı okudum. Hayret ettim. Biraz da sevindim.
Başkan, İzmir'e Büyükşehir Belediyesi olarak Örnekköy'e bir stat, Uzundere'ye de bir stat sözü vermiş. İlk önce sevindim; "İzmir yeni tesisler kazanıyor" diye.
"Bakanlığın yapacağı, ihale aşamasına gelen stadyumları bir kenara bırakın ben size 25 binerlik iki stat yapayım" diyor. Tabiri caizse pişmiş aşa su katıyor. İşte buna da üzüldüm. Bunu ben bilemem. Ankara'ya birlikte gidip Spor Bakanlığı'nda protokol yapıp İzmir'e döndüğümüzde kamuoyuna ve taraftarlarımıza açıklama yapan sayın kulüp başkanları (Karşıyakma ve Göztepe) bilir. Dönüşümüzün ertesinde, İzmir için ne güzel de birlik sağladılar, istediklerini alıp geldiler diye yazan, hepimizi tebrik eden spor yazarları ve İzmir'liler bilir.
Başkanlar isterlerse Spor Bakanlığı'na "Biz Gürsel Aksel ve Karşıyaka Yalı Statları'ndan vazgeçtik istemiyoruz" derler. "Buralardan kulüplerimize gelebilecek rantlara, kalıcı gelirlere de ihtiyacımız yok" deyip tercihlerini belirtirler.
Sayın Büyükşehir Belediye Başkanım; İzmir Kulüpleri kendi stadyumları, tesisleri, kalıcı gelirleri yönünden maalesef istenilen yerde değiller.
Senelerdir ikdidarsınız, başkansınız. Kulüplere yardım yapılacağını ancak 10 yılda mı hatırladınız? Defalarca başkanlar size geldiklerinde "Ben yardım yapamam" deyip kestirip attınız.
Yaptığınız nakdi yardım için geçenlerde teşekkür etmiştim. Ancak bir daha teşekkür için, olursa şayet, bir 5 yıl daha mı beklenecek? Merak ediyorum? Çok saygıdeğer spor kamuoyumuz; "Ben bu açıklamamı İZVAK başkanı olarak değil, İzmir'de doğup büyümüş eski bir sporcu, İzmir aşığı sade vatandaş Tuğrul Yemişci olarak yapıyorum."
Buradan herhangi bir şekilde siyasi bir duruş da çıkarılması beni üzer. Siyaseten hiçbir görev içersinde değilim. Siyaset de yapmak istemiyorum.
İzmir'in neden Süper Lig'de temsilcisi olmadığını spor kamuoyu ve tüm İzmir'li hemşehrilerim takdir ederler.
Bana göre İzmir'de futbol kulüplerimize, seçimler öncesi siyasi malzeme gözü ile bakılmaya devam edildiği sürece sorunlarımıza kalıcı çözümler uretilemiyecegi aşikardır.
Son sözüm de İZVAK üyesi yedi kulüp başkanımıza... Başkanlarım sizler tek güç olarak, tek yürek olarak bu konularda birlikte duramadığınız müddetçe, böyle gelir böyle gider. - YENİ ASIR - 11.01.2014

KOCAOĞLU ÖRNEKKÖY STADI'NDA ISRARCI

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Örkekköy Stadı konusunda, yeni Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile görüşecek; "Araziyi verin, ben yapayım" diyecek.

Karşıyakalı 41 sivil toplum kuruluşunun temsilcisi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile bir araya geldi. Ziyarette, kentteki spor tesislerinin artırılmasına ilişkin talebin dile getirilmesi üzerine konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, Örnekköy'de yapılması planlanan stat için bir kez daha çağrıda bulundu.

İzmirli kullanacak

Söz konusu stadı yapabilmek için önceki yıllarda spor bakanları ile çeşitli görüşmeler gerçekleştirmesine rağmen bir sonuç elde edemediklerini vurgulayan Başkan Aziz Kocaoğlu, Hükümetin yeni kabinesinde yer alan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile bir görüşme yapacağını açıkladı. Amacının vatandaşların kullanacağı tesisler yapmak olduğunun altını çizen Başkan Kocaoğlu özetle şunları söyledi; "100 dönüm açık spor alanını sattılar. 100 dönüm açık spor alanı, Karşıyaka'nın, bütün ihtiyacını karşılayabilirdi. Yani koskoca bir kampus olurdu. Hadi ondan da geçtik. Örnekköy'ü 'verin yapalım' diyoruz. 'Ver yapayım, tekrar sen al' diyoruz. Tapu senin olsa ne olacak, benim olsa ne olacak? Bunu İzmirli kullanacak. Spor salonunu, yüzme havuzunu vatandaş kullanacak. Bunu kendin için mi yapıyorsun? Vatandaş için yapıyorsun. 'Yeri ver, tahsis et. Yapayım, tekrar sana vereyim' dedim olar madı. Yani parayı da biz harcayacaktık. Şimdi Spor Bakanı değişti. Gider tekrar derdimizi anlatırız." DHA - 04.01.2014

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Whatsapp

Öne Çıkanlar
Anketler
Sizce Yalı'da ki alanın akibeti ne olur ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı