301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
20 Mart 2014 - Perşembe 16:57 Bu haber 1028 kez okundu
 
KARŞIYAKA STADININ ADI ZÜBEYDE HANIM OLACAK MI ?
Yenigün Gazetesi köşe yazarı Deniz Gezginci'nin "KARŞIYAKA STADININ ADI ZÜBEYDE HANIM OLACAK MI ?" başlıklı yazısına haberin devamından ulaşabilirsiniz.
KÖŞE YAZILARI Haberi


Daha önceki yazılarımda bu köşeden defalarca “stat” konusunu işlemiştim.  Seçim bildirgelerinin en üstüne stat projesi konularak oy toplama uğruna yıllarca nasıl göz boyandığını, “Gerekirse iş makinaları ile girer kendim yaparım”  denildikten sonra nasıl yan çizildiğini bir çok kez yazdım. Ayrıca bu vaatler Örnekköy’e yapılması düşünülen 35 bin kişilik stat içindi. Sonra ne olduysa oldu o proje bir anda rafa kalktı ve Karşıyaka İlçe Stadı’nın 15 bin kişiye çıkarılması projesi gündeme geldi.

Karşıyakalılar stat ile ilgili yıllardır o kadar masal dinlediler ki artık kimse stadın yapılacağı yeri, kapasitesini  sorgulamaz oldu. İnsanlar “Stadı yapın da nereye, nasıl yapacaksanız yapın” düşüncesine geldi. Hala bir çok kişinin “Karşıyaka” ve “stat” kelimelerini  aynı cümle içinde duyduğunda tüylerinin diken diken olduğunu biliyorum. Stat ile ilgili atılan somut adımların yerel seçim arifesine gelmesi  tesadüf mü ?  Zamanlama manidar mı ? Ben artık bunları sorgulamıyorum. Karşıyaka’nın maçlarını oynayacağı kendine ait bir stadı olsun da nasıl olursa olsun, kim yapacaksa yapsın noktasındayım.

Kulübün bulunduğu Yalı Caddesi üzerine yapılması düşünülen Karşıyaka Stadı için ihale önceki gün sonuçlandı. İhaleyi 54 milyon 88 bin TL teklif veren, Samsun'un yeni stadının da yapımını üstlenen Ali Acar İnşaat firması kazandı.  Şimdi kimsenin sonuca itiraz etmemesini bekleyeceğiz. Sonuca itiraz olmaması durumunda 1 ay içinde sözleşme imzalanarak Ali Acar İnşaat firmasına yer teslimi yapılacak. Acar İnşaat,  nihai projeyi çizdirerek 700 gün içinde inşaatı tamamlayacak.

Sorumlusu olduğum yesilkirmizi.net sitesinde yıllar önce bir anket yapılmıştı ve bu ankette  Karşıyakalılara “Sizce Karşıyaka’ya yapılması düşünülen stadın adı ne olmalı?” diye sorulmuştu. O gün anketten “Karşıyaka Zübeyde Hanım Stadyumu” ismi büyük bir oy çokluğu ile birinci seçilmişti. Amacımız yıllar öncesinden “doğmamış çocuğa don biçmek” değildi elbette. Stat konusunu devamlı gündemde tutmak istiyor, Atatürk’ün Karşıyakalılara emanet ettiği Zübeyde anamızın ismini stada verdirerek bu konuda hem  kamu oyu oluşturmak, hem de bir ilke imza atmak istiyorduk.  Sevgili büyüğüm Gazeteci Deniz Sipahi ağabeyimin konunun üzerine eğilmesi üzerine bu haber Ege  medyasının manşetlerinde geniş yer bulmuş,  o günlerde benim ağzımdan gazetelerde şöyle bir demeç yayınlanmıştı; “ İzmir, Türkiye’nin en aydınlık yüzü. Bir ilki yine gerçekleştirebilir. Spor, özellikle de futbol, erkek egemenliğinde. Bugüne kadar neden bir kadının ismi bir stada verilmedi? Bunu biz niye yapmayalım? Bu kişi de neden Ulu Önder Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım olmasın?”

O zaman ne söylediysem yine arkasındayım. Bu kadar beklemişiz bir 700 gün daha bekleriz. Onda bir sorun yok. Benim merak ettiğim o günden bu yana büyük değişiklikler olan, andımızın okullarda okutulmadığı, T.C.’nin kaldırılmaya çalışıldığı ülkemde Karşıyaka’nın stadına “Karşıyaka Zübeyde Hanım Stadyumu” ismi verilebilecek mi? 

Yerel seçimlerde Karşıyaka Belediye Başkanlığı için yarışan adayların bu konu hakkındaki düşüncelerini çok merak ediyorum doğrusu.

Deniz GEZGİNCİ
denizgezginci@hotmail.com
Twitter: @denizgezginci

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Whatsapp

En Çok Okunanlar
Öne Çıkanlar
Anketler
Sizce Yalı'da ki alanın akibeti ne olur ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı