301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Mayıs 2014 - Perşembe 17:29 Bu haber 818 kez okundu
 
HIDRELLEZ
Yenigün gazetesi köşe yazarı Deniz Gezginci'nin "Hıdrellez" başlıklı yazısına haberin devamından ulaşabilirsiniz.
KÖŞE YAZILARI Haberi


Çocukluğunuz  benim gibi Karşıyaka Nergiz’in göçmen mahallelerinde geçtiyse yaşınız kaç olursa olsun yazın gelmesini dört gözle beklersiniz. Sokaklar  Hanımeli, Gül, Şakayık, Yasemin, Ortanca kokmaya,  evin minderleri, şilteleri sokak kapısının önüne serilmeye başladıysa,  ev hanımları eşlerini kapının önünde örgü örerek, çiğdem çitleyerek bekliyorsa Karşıyaka’ya yaz gelmeye başlamış demektir.  05 Mayıs’ı altısına bağlayan gece de yazın geldiğinin resmi kanıtıdır.  Çünkü o günün adı  “Hıdrellez” dir. 

Hıdrellez ateşinin telaşı sabahın erken saatlerinde başlardı o zamanlar. Çünkü en büyük ateşi yakan sokak , ertesi gün diğerlerine cakayı satardı. Hava kararmaya başlayınca ateşler yanmaya başlar, dilekler tutulup ateşin üstünden atlanırdı. Alevlerin en tepede olduğu zaman atlamak marifet sayılır, Üç kere aynı istikamete doğru atlayıp aynı dilek tutulunca da o dileğin gerçek olacağına inanılırdı. Ateşten atlarken istikamet yönü önemliydi.  Bizi o zamanlar “aynı istikametten atlamazsanız dileğiniz kabul olmaz” diye kandırsalar da bunun koca ateşin ortasında karşı yönden gelenle çarpışıp alevlerin içinde kalmamak için uydurulan küçük bir yalan olduğunu çok sonraları anladık. Alevler en tepedeyken atlamak kahramanlık göstergesiydi ama saçları ve kaşları yananlar da ertesi günün alay konusu olurdu.  Ateş merasiminin ardından gülün altına taşlarla dilekler çizilir, kağıda yazılan dilekler su gibi akıp çabuk gerçekleşsin diye denize bırakılırdı. 06 Mayıs sabahı piknik alanlarına gidilir, yaz süt gibi saf geçsin, pirinç gibi bereketli olsun  diye sütlaçlar pişirilir, nasipler sarılsın diye sarmalar sarılır, hareketli geçsin diye de salıncakta sallanılırdı.  

Anlayacağınız Hıdrellezin biz Karşıyakalılar için anlamı büyüktü. O nedenle Antalya’da Yaşayan Karşıyakalılar olarak değerlerimize, kültürümüze sahip çıkmak için Hıdrellez’i kutlamaya karar verdik. Hıdrellez günü ateş yakmak için izin alınır mı? Eğer bunu bir İzmirli’ye söylerseniz dalga konusu olabilirsiniz ama Antalya’da ateş yakmak için belediyeden izin almamız gerektiğini söylediler.  İtfaiye Amirliği’ne “sabotaj yapmayacağız sadece Hıdrellez ateşi yakacağız bunun kime ne zararı olabilir ki” dediğimizde “ateşin dumanı Lara’da oturan zenginlerin evine giderse rahatsız olup sizi şikayet edebilirler”  cevabını almakta hıdrellez de ateş yakmak için izin almak kadar trajikomik bir durumdu bizim için.

Madem Antalya’da bu işin raconu böyle saygı duyalım dedik ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne Hıdrellez kutlamak için dilekçe ile başvurumuzu yaptık. Onlar bizi  Muratpaşa Belediyesi’ne sevk etti ve bir dilekçe de oraya verdik.  Size cevap vereceğiz deyip iletişim bilgilerimi aldılar. Hıdrellez’in üzerinden neredeyse bir hafta geçti hala Muratpaşa Belediyesi’nden cevap bekliyorum. Belki önümüzdeki seneye kadar bir arayan, bir soran, koca Antalya’da Hıdrellez ateşi yakmamız için bir yer gösteren olur!

Neyse ki Antalya Lara Sahili’nde  Four Beach adında Samsunluların işlettiği çok nezih bir mekanımız var. Onlar bize Karadeniz insanının sıcaklığı ile kapılarını açtı. Ateşimizi yaktık, üzerinden atladık, dileklerimizi dilek balonları ile gökyüzüne gönderdik.   

Biz Antalya’da Hıdrellez ateşi yakmak için belediyeden izin almak durumunda kalırken  Karşıyaka’da bu etkinlikleri belediye düzenledi ve sloganı “ Karşıyaka’da sahil boyunca Hıdrellez ateşi yakıyoruz” oldu. Bugünkü yazı biraz sporun dışına çıktı biliyorum ama İzmir’de yaşamanın, Karşıyakalı olmanın kıymetini bilin diye yazmak istedim.  Yazılarımda sık sık belirtiyorum; “Gurbette yaşamak zor, gurbette Karşıyakalı olarak yaşamak daha da zor”

Hıdrellez de dilediğiniz tüm dileklerin gerçekleşmesi dileğiyle…

Deniz GEZGİNCİ
denizgezginci@hotmail.com
Twitter: @denizgezginci

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Whatsapp

Öne Çıkanlar
Anketler
Sizce Yalı'da ki alanın akibeti ne olur ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı