301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
25 Mart 2014 - Salı 17:26 Bu haber 892 kez okundu
 
HAKEM HATASI VE CENTİLMEN OLAMAYAN BİR FUTBOLCU
Yeşil Kırmızı köşe yazarlarından Yücel Çağatay'ın "HAKEM HATASI VE CENTİLMEN OLAMAYAN BİR FUTBOLCU" başlıklı yazısına haberin devamından ulaşabilirsiniz.
KÖŞE YAZILARI Haberi


Karşıyaka cezalı olduğu için sadece bayan ve 12 yaşından küçük çocukların izlediği maçta kendi evinde Adana Demirspor ile 0-0 berabere kaldı. Tatsız, tuzsuz geçen pozisyon fakiri bir maçtı. Futbolcular ne maçına çıktıklarının bile farkında değillerdi. İki takım da aynı puana sahip olduklarından yenemiyorsak yenilmeyelim bir puan ileride kazanç olur düşüncesindeydiler sanki…

Maça bir hakem hatası birde centilmen olmayan bir futbolcu damgasını vurdu.

Henüz  12.dakikada Karşıyaka Onur’un ortasında rakip takım oyuncusu Erdi Öner topu kafayla kalecisi Şener’e pas olarak vermek istedi. Ancak kaleci Şener öne doğru çıkınca top direkt olarak boş kaleye yöneldi. Erdi Öner  geriye doğru koşarak son bir hamleyle hatasını telafi etmek amacıyla, topu kale çizgisini geçtikten sonra çıkarabildi. Topun tamamı kale çizgisini geçmesine rağmen Müsabakanın Kayseri bölgesinden aynı zamanda diş hekimi olan hakemi Abdülkadir Bitigen, aynı bölgeden yardımcı hakem İlyas Emektar’ın devam işaretine uyarak oyunu devam ettirdi. Oysa Yardımcı hakem olması gereken savunmanın son adamı hizasında olmadığından pozisyonu görebilecek bir durumda değildi. Diğer yan hakem ve 4.hakemden de gerekli yardım gelmeyince Karşıyaka’nın çok net bir golü verilemedi ve başka bir gol de atamayınca Karşıyaka 2 puan kaybetmiş oldu. Bu arada Karşıyakalı oyuncuların hakeme hiçbir itirazda bulunmamaları  çok enteresandı. Hakemin önünü keserek oyunu durdurmaları ve onu yan hakemine götürmeleri gerekirdi. Bu duraklama da, maç canlı yayınlandığı için 4.hakemden bir gol kararı çıkabilirdi. Bu da Karşıyakalı oyuncuların bu konudaki tecrübesizlikleri nedeniyle yapılamadı.

Hakem ve yardımcılarının ortak ve hatalı kararı nedeniyle net bir golü verilmeyen Karşıyaka’nın aslında bir şansı daha vardı. Topu kale çizgisini en az 2 top kadar geçtikten sonra topu çıkaran Erdi Öner  oyunu devam ettiren maçın hakeminin yanına koşup, bir centilmenlik örneği göstererek, ben topu kale içinden çıkardım. Top kale çizgisinin tamamını geçti diyebilirdi. Tabi hakem oyunu durdurur ve gol kararı verirdi. Bu durumda Karşıyaka maçı kazanır 2 puan kaybetmemiş olur, Hakem hatalı bir karar vermekten kurtulurdu. Aynı zaman da Karşıyaka’nın eski futbolcusu olan Erdi Öner en centilmen futbolcu olarak fair play ödülüne layık görülürdü.

Peki şimdi ne oldu? Bir kere geçmişte Karşıyaka’nın formasını giyen Erdi Öner Centilmen olamayan bir futbolcu olarak anılacak. Maçın hakemi Abdülkadir Bitigen hatalı bir karar vererek müsabakanın neticesine tesir eden bir hakem olarak kötü puan alacak. Karşıyaka ise bu konularda her zaman mağdur bir takım olarak bilindiğinden bu hafta da mağdurluk hanesine 2 puan daha atarak kalacak.

Hoşça kalın,
Yücel ÇAĞATAY

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Whatsapp

Öne Çıkanlar
Anketler
Sizce Yalı'da ki alanın akibeti ne olur ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı