301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
22 Eylül 2014 - Pazartesi 15:33 Bu haber 1499 kez okundu
 
GEREKSİZ KARTLAR VE OYUNA MÜDAHALE EKSİKLİĞİ
Yeşil Kırmızı köşe yazarlarından Yücel Çağatay'ın GEREKSİZ KARTLAR VE OYUNA MÜDAHALE EKSİKLİĞİ başlıklı yazısı
KÖŞE YAZILARI Haberi


Osmanlıspor’un yaklaşık 50 milyon TL bedelle kurduğu bir takım ve arkasında Ankara Belediyesi desteği var. Karşıyaka’nın kadrosu ve gücü belli. Bu takım karşısında iyi oynayarak alacağı bir mağlubiyet normal karşılanacak. Ancak Karşıyaka kazanabileceği bir maçı gereksiz yere ikinci sarı karttan oyundan ihraç olan Rıdvan ile Servan ve bu durumu görüp de zamanında oyuna müdahale edemeyen ve doğru hamleler yapamayan Yusuf Şimşek yüzünden kaybetti. Evet hakem Abdülkadir Bitigen’in bazı kararları tartışılabilir. Özellikle Servan’a verilen birinci sarı kart yanlıştı. Ama bir sarı kartı varken daha dikkatli oynaması gerekirdi. Rıdvan ise bu konuda tam kusurlu ve daha önceden de bu şekilde vukuatları var. Önce Mehmet Yıldız’ın kendisine faul yaptığını söylüyor. İyi de hakem vermedi. Yani düdük çalınmadı ve sen adamı formasından tuttun. Bunun karşılığı net bir sarı kart ve ikinci sarı karttan ihraç. Rıdvan ve Servan gereksiz yere sarı kartları gördünüz ve takımınızı güçlü bir takım karşısında uzun süre 9 kişi oynamaya mahkum ettiniz.

 

Gelelim oyuna müdahale eksikliğine. Karşıyaka ilk yarıda rakibinden daha iyiydi. Savunmanın

arkasına atılan toplarda sıkıntı yaşanıyordu. Daha ilk yarıda Muhammet Reis’in kaleci Loriya ile karşı karşıya kaldığı pozisyonda  Mehmet Yiğit’in yerinde müdahalesiyle mutlak gol önlendi. Rakibin Tonya Tisdel ve Dilaver gibi çabuk adamları arkaya sızıp tehlike yaratacaklarını açıkça gösterdiler. Rıdvan ile Servan’ın oyundan ihraç edileceğini Yusuf Şimşek hariç herkes gördü. 2. yarı başında Rıdvan’ın yerine Mahir Shukurov’un, Servan’ın yerine ise Mustafa Aşan’ın alınması gerekirdi. Ayrıca geçen haftanın Elazığ deplasmanında galip gelen başarılı ilk on biri bozulmamalıydı. Onur Okan ile oyuna başlanmalıydı.

 

RAKİBİN ÖNEMLİ OYUNCULARINA TEDBİR ALINMALIYDI

Geçen haftaki yazımda Karşıyaka’nın rakibi Osmanlıspor hakkında Ragıp ve Galip gibi bu ligin en iyi orta alan oyuncuları olduğunu ve kesinlikle kilitlenmesi gerektiğini yazmıştım. Bu iki oyuncu ile ilgili hiçbir önlem alınmadığı gibi pres yapan Onur Okan yerine ofans oyuncusu Ahmet Arı oynatılarak adeta bu oyunculara rahat oynama fırsatı verildi. Savunmanın arkasına atılan uzun toplarla çabuk ve süratli oyuncular Tonya Tisdel ve Dilaver  kaleci Loriya ile karşı karşıya kaldılar. Topu vücudunu kullanarak ayağında saklama özelliği bulunan Mehmet Yıldız’ın kendine pres yapan oyuncuları çekerek arkadaşlarına boş alan yaratma özelliği önlenemedi. Karşıyaka’ya karşı oynadığı her maçta gol atma özelliği olan Erdal Kılıçarslan sonradan oyuna girmesine rağmen gelenek değişmedi yine Karşıyaka’ya golünü attı. Maalesef biz maçı nasıl seyrettiysek Karşıyaka’nın teknik ekibi de maçı öyle seyretti.

BU MAÇTAN  ALINMASI GEREKLİ DERSLER VAR

Bir önceki maçta iyi oynayan bir oyuncu bir sonraki maçta direk oynar diye bir anlayış olamaz. Takım yapılırken rakibin oyuncu özelliklerine ve oyun anlayışına bakılarak yapılmalı ve rakibi önce etkisiz hale getirecek sonrada zaaflarından yaralanılacak bir sistemle oynanmalıdır. Tabi oyun içinde ki hamleler de maçın gidişatını değiştirmek açısından önemlidir. Bu maçta rakip çok güçlüydü ama yenilmeyecek bir takım değildi. Bir takıma 9 kişiyle gol atabiliyorsan, demek ki sen o takımı yenebilirsin demektir. Takım tertibi yanlıştı, rakibin etkili oyuncularına önlem alınmadı, gereksiz yere sarı kart gören oyuncular oyundan ihraç olmadan önce oyundan alınmadı. Oyuna gerekli müdahale ve hamleler yapılamadı. Umarız önümüzdeki hafta yapılacak Şanlı Urfa maçında bu hatalar tekrarlanmaz.

Hoşça kalın

Yücel ÇAĞATAY

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Whatsapp

Öne Çıkanlar
Anketler
Sizce Yalı'da ki alanın akibeti ne olur ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı