301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
18 Aralık 2014 - Perşembe 14:52 Bu haber 2663 kez okundu
 
DİRİLİŞTEN DİRENİŞE İMZA TÖRENİ
Karşıyaka'nn eski yöneticilerinden Gazeteci Ahmet Diker"Direnişten Dirilişe Kaf Sin Kaf Destanını Yazanlar" kitabının imza töreni ile Karşıyakalılarla buluşacak.
GENEL HABER Haberi


Dünya Karşıyakalılar Günü yani 19.12.2014 Cuma günü Karşıyaka Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı Başkanı, Karşıyaka Spor Kulübü eski Asbaşkanı araştırmacı yazar Ahmet Diker'in yazdığı "Direnişten dirilişe kafsinkaf destanını yazanlar" adını verdiği kitabının imza günü Karşıyaka Çarşısı eski Kızılay Sokağı (1720 sokak no: 16) KSK store' da saat: 15.00 - 18.00 arasında yapılacak. 

DİRİLİŞTEN DİRENİŞE KAF SİN KAF DESTANINI YAZANLAR (06.11.2014)

Karşıyaka'nn eski yöneticilerinden Gazeteci Ahmet Diker'in "Direnişten Dirilişe Kaf Sin Kaf Destanını Yazanlar" kitabı çıktı. Kitapla ilgili düşüncelerini aldığımız Ahmet Diker; "Kitapta Süreyya İplikçi'nin süngülenerek,  ağır yaralanan Fethi Bey'in can verirken Yunan bayrağını kaldırtıp başucuna Türk bayrağı diktirtmesi gibi ilginç olaylar var. Kitabı kaleme alırken zaman zaman göz yaşlarımı tutamadığım oldu. Daha ne diyeyim ya tanrı iyiki bizi Karşıyakalı yapmış" dedi.

ÖNSÖZ

Onlar bu vatan için, Karşıyaka için satırlara sığmayacak kahramanlık destanı yazdılar… Çatal gibi yürekleri ile düşmana, kramponları ile dünyaya diklendiler.
Yeşil-Kırmızılı formayı sırtına geçirip kurtuluş türküleri söylediler, bağımsızlık için haykırdılar.
Esir düştüler ama hiç baş eğmediler… Baş kaldırdılar, yeryüzüne ve gökyüzüne.
Bıçak kemiğe dayanmıştı, İzmir’imiz, düşman çizmesi altında inim inim inliyordu…
Onlar yağız çehreli, mangal yürekli Kaf Sin Kaflılar gözünü kırpmadan, milli mücadele’ye katıldılar.
Bir karış vatan toprağı için Kuvayı Milliye’de, Mustafa Kemal’in askerleri olarak saf tuttular.
Cepheden cepheye koştular, vurdular, vuruştular, direndiler, özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi verdiler, kimisi bir daha ölmemek üzere toprağa canlarını kattılar, isyanın ve başkaldırının tarihini yazdılar. Hem çatışmalarda hem de yüreklerde kardeş oldular…
Zaferden sonra istiklal madalyalarını onur abidesi gibi göğüslerinin üzerinde taşıdılar.
Bazı olaylar vardır kalem ne yazacağını şaşırır. Duygular düşünceler kilitlenir. Boğazlar düğümlenir… Acı duyulur insanın içinden.
Kadızade İsmail Zühtü Işıl, kader arkadaşlarının ve Karşıyaka Spor Kulübü’nün kurucularının öyküsünü yazarken şimdiye kadar hiçbir şekilde hissetmediğim bir heyecan, bir gurur fırtınası içinde buldum kendimi…
Kadızade Zühtü ve silah arkadaşları herhangi birisi değildir. Onlar Türkiye’dir, İzmir’dir, Karşıyaka’dır, Kaf Sin Kaf’tır, tarihtir, direniştir, özgürlüktür, bir sevda masalının gerçekliğe sığmayan kahramanlarıdır.
Kendimi bildim bileli, her gün mutlaka ama mutlaka insanı büyülü bir yolculuğa çıkaran Karşıyaka çarşısında ve sahilinde volta atarım… Bu volta atışlarımda Karşıyakalılık ateşim yeniden çıkar, kanımın kırmızısına yalının yeşilliği eşlik eder, kor alev haline dönüşür.
KSK uğruna boranda karda, yağmurda çamurda, toprakta çimde, ter dökmüş, tekme yemiş, kafası gözü yarılmış, sakat kalmış, genç yaşta bizlere veda etmiş yiğitler hep gözlerimin önünde canlanır. Bir anda yıllar öncesine gider, onlarla selamlaşır o efsane Karşıyakalıların dönemlerini yaşarım.
Omiros tarlasını unutmam mümkün mü? Yolumu mutlaka oraya düşürürüm Photios Omiros ve İngiliz eşine selam gönderirim… En büyük sevdamız KSK’nin kurulması için ant içilen kutsal zeytin ağacını arar gözlerim…
Türk milletinin adını destanlaştıran aslan yürekli, onur abidesi bu kahramanların yaşamöykülerini araştırırken iğneyle kuyu kazdım.
Geçmişe dair yazılı ve görsel kaynak çok azdı, doğru bilgiye, belgeye ulaşabilmek için Kaf Sin Kaf’la ilgili yazılan her satırı, bıkmadan, usanmadan ve yorulmadan defalarca okudum. Konuştuğum, sohbet ettiğim her Karşıyakalının söylediklerini tek harf atlamadan not ettim.
Tarihçilerimizin, tarih yazanlarımızın işine karışmadan, Karşıyakalıların, Kaf Sin Kaflıların tarihsel yürüyüşünü bu kitapta toplarken, zaman zaman gözlerim doldu, Karşıyaka Spor Kulübü’nün ne kadar büyük olduğuna defalarca tanık oldum. Karşıyakalı olmanın ayrıcalığının onurunu ve gururunu bir kere daha yaşadım.
Kaybolan yılların içerisinde yarınlarını kaybetmemek için direnen, savaşmaktan çekinmeyen Şeyh Hüsnü Tonak’ın, Kadızade Zühtü Işıl’ın, Süreyya İplikçi’nin, Örnekköylü Hüseyin’in, Sadrettin İşçimenler’in, Tahir Bor’un, Ali Ulvi’nin, Gode’nin, Gazcı Erol’un, Erol Baş’ın, Boyacı Hüseyin’in ve nice efsane olmuş gerçek Karşıyakalıların önünde saygıyla eğilirim…

ARKA KAPAK

Bu kitap; umudunu asla yitirmeyen, sonsuzluk mührünü yüreğinde taşıyan Karşıyakalıların öyküsüdür…
Bizim Karşıyakalılığımız hiçbir şeye benzemez. Bizler, yeşil-kırmızı renklere sevdalıyızdır. Zeytin ağacını bir başka severiz…
Karşıyaka’mız; yüreğimizle yürüdüğümüz sonsuzluk, gurbetteki türkümüzdür…
Karşıyaka’mız; çöldeki serap, bozkırdaki gül, dağdaki yakamoz, denizdeki kardelen, kutuptaki yaz’dır.
Karşıyaka’mız; kahve telvesindeki fal, yakamızdaki karanfil, en güzel rüya, yazılmamış öykü, söylenmemiş söz, ömür boyu sürecek unutulmaz aşkların adresidir.
Karşıyaka’mız; İzmir’in incisi, Akdeniz’in yıldızı, demokrasinin beşiği, tarihin tozlu sayfalarındaki pırlantadır.
Karşıyakalılığımız; cesaret, yiğitlik, dürüstlük, dostluk, arkadaşlık, ölümüne sevmek, kaderi ve kederi paylaşmaktır…
Karşıyakalılığımız; Başkaldırı, direniş, bağımsızlık ve ayrıcalıktır.
Karşıyakalılığımız; yeşil-kırmızı sevdaya tutulmak, şanlı tarihimizden gurur duymak, maç gününü iple çekmek; yeşil çimleri, parke salonları, yeri ve göğü “Kaf Kaf Kaf, Sin Sin Sin, Kaf Sin Kaf Sin Kaf” nidalarıyla inletmektir.
Eyyy! Kaf Sin Kaf’ın yüce kurucuları…
Kanınız, canınız pahasına kurtardığınız vatanımız, el ele, gönül gönüle, omuz omuza vererek bin bir zorlukla kurduğunuz Kaf Sin Kaf’ımız, yıkılmaz bir anıt gibi sonsuza dek yaşayacaktır. Yaktığınız özgürlük meşalesi asla sönmeyecektir. Yeşil-Kırmızı’yı, Karşıyakalılara armağan etmek için her türlü şiddete, baskıya göğüs geren, direnişin simgesi siz Kuvayı Milliye savaşçılarının her zaman izindeyiz…
Büyük Karşıyakalılar, büyük sevgi insanları, bize övünmenin ötesinde çok daha anlamlı değerler emanet ettiniz.
Kutsal emanetiniz Kaf Sin Kaf’ımızın varlığı en büyük ödülümüzdür… Ne mutlu bize Karşıyakalıyız, ne mutlu bize Kaf Sin Kaflıyız.

İNANIN KARŞIYAKALILAR’IN YÜREĞİ SİZSİZ ASLA ATMAYACAKTIR!

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Whatsapp

Öne Çıkanlar
Anketler
Sizce Yalı'da ki alanın akibeti ne olur ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı