Haber Detayı
26 Eylül 2008 - Cuma 00:00 Bu haber 4504 kez okundu
 
KASIMPAŞA İLE ACI BİR ANI
ANI

Biraz da nostalji diyelim ve eski günlere gidelim. Karşıyaka Spor Kulübü''nün tarihinde Kasımpaşa''nın önemli bir yeri vardır. Türk futbolu 1964 sezonunda oynanan ve takımımızın 4-0 kazan
ANILAR Haberi


ANI

Biraz da nostalji diyelim ve eski günlere gidelim. Karşıyaka Spor Kulübü'nün tarihinde Kasımpaşa'nın önemli bir yeri vardır. Türk futbolu 1964 sezonunda oynanan ve takımımızın 4-0 kazandığı maçta ilk defa şike söylentileri ile çalkalanır. Bu maçta şike yaptığı gerekçesi ile kulübümüz haksız yere ligten düşürülür. Bu olaya isyan eden Karşıyakalılar Türkiye'yi ayağa kaldırır ve hakkını aramaya başlar. İki yıl süren hukuk mücadelesinin ardından kulübümüz haklı bulunur ve tekrardan 1.lige yükselir.
Yaşar Aksoy'un kaleminden kulübümüzün küme düşürülüşü ve şike olayı..

Karşıyaka Küme Düşürülüyor

Karşıyaka milli Lig’de kalmanın sevincini yaşarken, 25 Mayıs 1964 günü gazetelerde bomba gibi bir haber patlıyor ve KSK’nın Kasımpaşa maçında şike yaptığı iddia ediliyordu. KSK’lılardan para aldığını iddia eden 2 Kasımpaşalı futbolcu ifşaatta bulunuyordu. Bu iddiaya yanıt veren KSK’li idareci Melih Yücel ise, bu 2 futbolcunun bu yönde konuşmak için Beykoz’dan para aldıklarını iddia etti. Bu arada Futbol Federasyonu kolları sıvadı ve şike olayına karışan 15 Kasımpaşalı futbolcuya 1-37 yıl arasında boykot cezası verildi. Bu arada Futbol Federasyonu Başkanı Malik Yolaç, olayda suçu görülen KSK’nin da cezalandıralacağını daha soruşturma safhası bitmeden sert biçimde açıkladı.

Bu suçlama Karşıyaka camiasına bomba gibi düştü. Binlerce Karşıyakalı elerinde “Yol aç, adalete yol aç” pankartları olduğu halde Atatark’ün annesi Zübeyde Hanım’ın mezarını ziyaret ederek, Malik Yolaç Federasyonu’nu protesto ettiler. Gösteriler, semtlere yayıldı ve koca ilçede başka hiçbir şey konuşulmaz oldu.

20 Temmuz 1964 günü ise Futbol Federasyonu kararını açıkladı ve Karşıyaka’yı resmen İkinci Milli Lig’e düşürdü.

237 Temmuz günü Karşıyaka’da yapılan büyük miting, 50 otobüslük bir kafilenin Ankara’ya gitmesi, diğer 4 İzmir kulübünün kararı sert biçimde protesto etmeleri hiçbir işe yaramadı.

Karşıyaka’nın mitinginde heyecanlı bir konuşma yapan Altay Başkanı Rıdvan Burteçin, okuduğu şiirle bu acı olayı en veciz biçimde açıklamıştı:

“Zannederler ki hakkı, zulümle sindirecekler,
Bilmezler ki hakkın önünde eğilecekler,
Karşıyaka’yı düşürenler,
Karşıyaka’dan evvel düşecekler.”

Evet, artık K.S.K İkinci Lig’e düşmüştü. Ve 1966-67 sezonuna kadar tam 2 sezon düştüğü yerde kalacaktı!...

Sevinçli Bir Danıştay Kararı

Aradan 2 yıl geçer. Karşıyakalılar talihsiz bir şekilde 2.Lig’e düşürülmelerinin peşini bırakmazlar. 1966 yılının Mayıs ayı başında Danıştay, Karşıyaka’nın haklılığını teslim edecek ve bu güzide camianın şanlı takımının yeniden Milli Lig’e (Yeni ismiyle Süper Lig) alınmasına karar verecektir.

Futbol Federasyonu bu yeni durum karşısında 8-9 Mayıs 1966 günleri İzmir’de üst üste iki toplantı yaptı ve Karşıyaka’nın gelecek sezonda 1. Türkiye Ligi’nde oynamasını oy birliği ile onayladı.

Federasyon Başkanı Orhan Şeref Apak’ın açıklamasına göre 1966-67 sezonunda 1.Lig 17 takımla oynanacaktı.

Bu sevincli karar açıklandığı gün KSK olağanüstü kongresini Deniz Lokali’nde yaptı ve ittifaka yakın bir eksekiyetle Pertev Molay Başkanlığa getirildi. İdare Heyeti üyeliklerine Vakur Utkun, Selçuk Yaşar, Tahir Türetken, Sedat Kahraman, Aydın Kaymak, Muharrem Candaş, Dr. Orhan Alpyörük ve Ali Erener getirildiler.

Not: Siz de Karşıyaka Spor Kulübü ile ilgili ilginç anılarınızı deniz@yesil-kirmizi.com adresine gönderin, sitemizden yayınlayalım.

www.yesilkirmizi.net
Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Whatsapp

En Çok Okunanlar
Öne Çıkanlar
Anketler
Sizce Yalı'da ki alanın akibeti ne olur ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı