Haber Detayı
04 Temmuz 2006 - Salı 00:00 Bu haber 9138 kez okundu
 
Turgutlu Maçı: Muzip Karşıyaka Taraftarı
ANI - Deniz GEZGİNCİ

Karşıyaka taraftarının ne kadar muzip olduğunu tribünlerin içerisinden olanlar çok iyi bilirler.
Maç esnasında tribünlerde bazen öyle espriler yapılır ki , bu espri
ANILAR Haberi


ANI - Deniz GEZGİNCİ

Karşıyaka taraftarının ne kadar muzip olduğunu tribünlerin içerisinden olanlar çok iyi bilirler.
Maç esnasında tribünlerde bazen öyle espriler yapılır ki , bu espriler yazılsa cilt cilt mizahi bir kitap olur.

Maçlara gittiğimde sadece sahada ki futbolcuları izlemekle kalmam, tribünde ki gelişmelere de bol bol kulak kabartırım. Türkiye’nin en batılı insanlarının maç yorumları, muzurlukarı özellikle kapalı tribünde çiğdem yiyen orta yaşlı amcalarımızın söylemleri tribünlerde sık sık gülüşmelere yol açar.

Sizlerle paylaşmak istediğim bu anı 1996-97 sezonunda gerçekleşiyor.. Karşıyaka’nın 1.Lig’ten düştüğü sene.. Büyük umutlarla Teknik Direktör Nejat Biyediç ile anlaşılmış, ikinci ligin Mercedes’i yine şampiyonluk paroları ile yola başlamış. Hatırlatmakta yarar görüyorum, bu yıl hariç Karşıyaka her zaman parolasını süper lig olarak belirlemiş, ikinci lig’te rakiplerinin özel önlemler aldığı korkulu rüyası olmuştur.

Karşıyaka’nın ilk maçı, Turgutluspor deplasmanı…Birinci ligten düşmüş, İnönü, Şükrü Saraçoğlu, Avni Aker stadyumlarından sonra kendimizi biranda Turgutlu yollarında bulmuştuk.

Benimle birlikte dört arkadaşım (Umut – Barış – Hakan – Güngör) Pazar akşamı 17.00’da başlayacak maç için sabahtan Turgutlu yollarına düştük
Aylardan Ağustos, İzmir’de yine çok sıcak bir hava olduğu için kimimiz şortlarımızla, kimimiz o zamanın modası beach pantolonlarımızla vardığımız Turgutlu’da birer uzaylı gibi karşılanmıştık. Kıyfetlerimiz, tipimiz, şeklimiz sanırım bizi diğerlerinden farklı kılıyor, bizi ele veriyordu. Karşıyakalı olduğumuz sanki alnımızda yazıyordu…

Karşıyaka taraftarlarını sevmeyen Turgutlu halkı ile maç öncesi yol boyunca sürtüşme yaşıyorduk. Stada vardığımızda Karşıyakalı taraftarlar ile Turgutluspor taraftarları arasında polis barikatı kurulmuş, Turgutluspor taraftarları bize sataşmaya çalışıyor, ancak kendini ikinci lige layık bulmayan bizler bu sataşmaları kale bile almadan biran evvel maça girmeye çalışıyorduk.

Polislerin anlam veremediğimiz sertliği, itiş ve kakışların ardından bize ayrılan kale arkasındaki toprak portatif tribünlere gönderiliyoruz. Portatif tribünlere oturmaya itiraz ediyor, en azından beton tribünlere oturmayı rica ediyoruz. Araya komiser ve üst rütbeli polislerin girmesiyle neyse ki Turgutlu tribünlerinin en sağına alınıyoruz..

Maçın başlamasına son bir saat kala hemen hemen bütün taraftarlarımız tribündeki yerlerini almış, sakince oturuyor ve bir birleriyle konuşuyor. Tribünden zaman zaman gülüşme sesleri geliyor. Karşıyaka taraftarının bu kadar sakin oturmasına alışık olmayan Turgutlu polisi anlamsız gözlerle bizleri seyrediyor.


Bir düşünün bütün taraftarlar oturmuş, en ön basamakta 3-4 tana polis bulunuyor ve direk tribünlere bakıyorlar. Ancak bu bakış öyle bir bakış ki polislerin içlerinden bizlere küfür ettikleri açıkça belli oluyor. Ama Karşıyaka taraftarları beklemedikleri kadar sakin.. Birazda polislerin üzerinde bunun şaşkınlığı bulunuyor.

Önümüzdeki polislerden biri bir yandan sakız çiğniyor, bir yandan hepimizi tek tek gözleri ile süzüyor. Bir yandan süzüyor, bir yandan sanki içten içe küfür ediyor.
O yıllar Robocop filminin en gözde olduğu yıllar. Bütün polislerimiz kendilerini ufak bir robot polis zannediyor. Aynı önümüzde ufak dağları ben yarattım şekli ile duran polis gibi.

Sessiz, sakin oturarak maçın başlamasını bekleyen muzur Karşıyaka taraftarları kendi aralarında şakalaşırken bir yandan bu Ropocop polisi kesiyor. Herkes en az benim kadar bu polise takılmış olacak ki tribünlerin kopmasına neden olan diyalog aynen şöyle gelişiyor..

Bir anda sessiz tribünlerden bir ses yükseliyor….

- Polis abi sana bir şey sorabilirmiyim. (Şu an kim olduğunu hatırlayamadığım Karşıyakalı kardeşimiz elini kaldırarak oldukça ukala bir şekilde, sanki öğretmeninden izin ister tarzda kolunu kaldırarak bu soruyu soruyor)

- Sor LAN

- Abi senin gözlüklerde Police mi?

- !!!!! (Dumur hali)

Bu laf üzerine bizim Robocop’un yüz rengi değişiyor, ne diyeceğini şaşırıyor. Önce espriyi anlamıyor. Karşıyakalı taraftarların o yılların en gözde gözlük markası olan Police’i göstererek kahkahalara bürünmesi ile Robocop daha da sinirleniyor. Ama ne yapacak? Karşıyaka taraftarı küfür etmedi, kafasına davul geçirmedi, taşkınlak yapmadı. Yani taraftarı coplayacak bir olay yaşanmadı.

İlk maçın vermiş olduğu heves ve tribünlerdeki neşe ile Karşıyakamız Turgutlu’yu Vedat (2) ve Arap’ın golleri ile 3-2 malub etmeyi başarıyor. Bizlerde ikinci ligin en güçlü takımının taraftarları olarak göğüsümüzü gere gere Turgutlu’dan ayrılıyoruz..

Ezelden beri tribünlerimizde gerek polisle olsun gerek rakip takım futbolcuları ile bu şekilde diyaloglar gelişmiştir.

Karşıyaka tribünlerinin bu tip unutamayacağınız muzip anılarınızı bu haberin altına yorum olarak yazarsanız, info@yesilkirmizi.com adresinden bize gönderirseniz yine gergin ve endişeli geçen sezon başlangıç öncesinde bir nebzede olsa tebessüm etmemezi sağlarsınız.

Ayrıca göndermiş olduğunuz tüm anıları hazırlıkları devam eden Yeşil Kırmızı kitabımızda toplayıp, yayınlayacağız…

BİZ FARKLIYIZ ÇÜNKÜ KARŞIYAKALIYIZ

RAHAT DURAMIYORUZ, RAHAT OLAMIYORUZ

www.yesilkirmizi.com - özel
Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Whatsapp

En Çok Okunanlar
Öne Çıkanlar
Anketler
Sizce Yalı'da ki alanın akibeti ne olur ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı