301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Temmuz 2014 - Salı 10:35 Bu haber 6443 kez okundu
 
YALI’DAKİ STAT KRİTERLERE UYMAZ
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Yalı’da yapılması düşünülen yeni stadyum projesinin UEFA ve FİFA kriterlerine uymadığını söyledi. Başkan Akpınar “Zamanında Ali Sami Yen için gösterilen hassasiyeti, Karşıyaka için de bekliyoruz. Halk için yapılan hizmetler, siyasete alet edilmemeli. En doğru yer Örnekköy” dedi.
GENEL HABER Haberi


Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Yalı’da yapılması düşünülen yeni stadyum projesinin UEFA ve FİFA kriterlerine uymadığını söyledi. Başkan Akpınar “Zamanında Ali Sami Yen için gösterilen hassasiyeti, Karşıyaka için de bekliyoruz. Halk için yapılan hizmetler, siyasete alet edilmemeli. En doğru yer Örnekköy” dedi.

“KENTİ DOĞRU PLANLAYACAĞIZ”

Belediye meclis toplantısında konuşan Başkan Akpınar, stat yapmak kadar, kentin geleceğini iyi planlama görevlerinin de olduğunu belirterek “Karşıyaka’nın geleceğini iyi planlayacağız ve geçmişte yapılan ‘kentsel hataları’ tekrarlamayacağız. Yeni stat konusu, bu yaklaşımımız için bir dönüm noktasıdır. Örnekköy’ü sporun merkezi haline getirerek geleceğe ışık tutacağız. Karşıyaka’yı gelecekte daha modern, yaşanabilir ve konforlu bir kent haline getirebilmek için en doğru seçeneğin bu olduğuna inanıyoruz” dedi.

 

NEDEN YALI’DA OLMAMALI?

Karşıyaka sahilindeki eski stadın yenilenerek 15 bin seyirci kapasiteli stadyuma dönüştürülmesinin doğru bir yaklaşım olmadığını belirten Başkan Akpınar “Yalı’nın, mevcut planlarda tanımlı olan saha ölçüleri profesyonel maçların yapılması için uygun değil. İhale sürecinde inşaat mevzuatına uyulmadı. Konut alanına denk gelen bölge 15 bin kişilik bir stadyumun yükünü kaldıramaz. Stat halkın kullanımına açık bırakılmalı. Yalı’daki stat TFF, UEFA ve FİFA’nın güvenlik kriterlerine uymuyor. Her 7 kişiye bir otopark ve giriş çıkışlarda, rakip ile ev sahibi takımın karşılaşmaması şartı bile sağlanamıyor” diye konuştu.

 

“ÖRNEKKÖY SPOR ÜSSÜ OLACAK”

Örnekköy’de, tamamı Büyükşehir Belediyesi’ne ait, 53 bin metrekarelik arazi üzerinde yapmayı düşündükleri stat projesinin önünde teknik ve fiziki bir engel olmadığını belirten Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar “Üstü kapanabilir, en az 16 bin kişilik bir stadyum, yüzme havuzu ve 3 bin araçlık otopark ile kulübe gelir getirecek mağazaları kentimize ve Karşıyaka Spor Kulübümüze kazandırmak istiyoruz. Örnekköy’deki stat alanımız; merkeze sadece 10 dakika, otoban girişine ise 2 dakika uzaklıkta. Tenis kortları, yapımı süren spor salonu, yüzme havuzu, ARKAS yüzme havuzu ve hemen üstünde de kamp için Yamanlar Gençlik Merkezi ile tam bir spor üssü yaratacağız” dedi.

 

“BAŞBAKANLA AYNI DÜŞÜNCEDEYİZ”

Son yıllarda Gençlik Spor Genel Müdürlüğü’nün de kent içinde kalan statları elverişli bölgelere taşıdığını kaydeden Akpınar “Antalya, Kayseri, Akhisar, Bursa ve Ali Sami Yen statları buna örnektir. Yerel yöneticilerin asli görevlerinden bir tanesi de kentin geleceğini korumak ve kurtarmaktır. Ali Sami Yen Stadı’nın yenilenme sürecinde, o dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan, Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan da kent içinde kalan bir stadın kapasite artışına karşı çıkmış, bu yönde demeçler vermişti. Aynı hassasiyetin Yalı stadı için de gösterilmesini istiyoruz. Halk için yapılan hizmetler siyasete alet edilmemeli” diye konuştu.

AKPINAR KARARLI (05.07.2014)

GENÇLİK ve Spor Bakanlığı'nın Yalı'daki stadın bulunduğu alana planladığı yeni tesise karşı çıkan Karşıyaka Belediye Başkanı Mutlu Akpınar, Örnekköy'de ısrarlı. UEFA standartlarında, 40 bin metrekare alana inşa edileceği açıklanan 16 bin seyircilik yeni stadın proje çalışmalarının başladığı, üstünün açılır-kapanır olacağı öğrenildi. Karşıyaka Kulübü'ne gelir getirecek mağazaların yer alacağı tesiste 3 bin araçlık otoparkla kapalı yüzme havuzu bulunacağı kaydedildi.

Spor cenneti olacak

AKPINAR'ın proje detaylarını yakında kamuoyuyla paylaşacağı belirtilirken, stadın ismi için sponsorluk görüşmeleri yapılacağı öğrenildi. Örnekköy'deki arazinin mülkiyetinin Büyükşehir'de olduğunu belirten Akpınar, "Tesis tamamlanınca, 2005'te yapılan tenis kortları, spor salonları, yüzme havuzları ve Yamanlar Gençlik Merkezi'yle Karşıyaka en önemli spor merkezi olacak" diye konuştu.

İzmir gurur duyacak

BAKANLIĞIN Yalı'ya yapmayı planladığı 15 bin kapasiteli stadın ilçeye faydalı olmayacağını anlatan Akpınar, "Böyle önemli bir tesisi inşa ederken, kentin yapısını doğru planlamak, geleceği düşünmek gerek. Böyle bir stat, bina yoğunluğunu artırırken, trafiği felç edecek, ilçenin yeşil dokusuna zarar verecek. Örnekköy'deki ise sadece İzmir'in değil, ülkenin en çağdaş tesislerinden olacak" dedi.

YALI'DAKİ STADA TOPAL DA KARŞI

Yalı'daki stada Topal da karşı ? MİMARLAR Odası İzmir Şube Başkanı Hasan Topal da, "Bakanlığın Karşıyaka ve Göztepe'ye projelendirdiği statlar, çevrelerindeki konut ve yaşam alanlarını olumsuz etkileyecektir. Tribün yapılarıyla oluşacak büyük kütleler, çevredeki konutların ulaşım, hava, güneş olanaklarını yok edecektir. Yapılması gereken, Gürsel Aksel, Karşıyaka, Bornova, Buca ve Menemen statlarını, semt spor alanları için uygun hale getirmektir" diye konuştu. (HÜRRİYET)

AKPINAR: ÇADIR KURARIM YİNEDE O STADI YAPTIRMAM (02.07.2014)

KARŞIYAKA Belediyesi Temmuz ayı birinci meclis toplantısı Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar yönetiminde gerçekleşti. Başkan Akpınar gündem öncesi Meclis'te gerçekleştirdiği konuşmada AK Parti hükümeti Karşıyaka Yalıya yapmayı planladığı stat için rest çekti, "Karşıyaka'nın göbeğinde bir yoğunluğun yapılmasını istemiyoruz. Gerekirse çadır kurarım Yalı'ya o stadı yaptırmam' dedi.

Statların geniş alanlarda olması gerektiğini savunan Başkan Akpınar, "örnekköy'de 80 dönüm büyüklüğünde ve 130 dönüme çıkarılabilecek bir hazine arazisi var. Stat yapılamaya çok müsait. Projeleri de hazır, bu arazinin tahsisini istiyoruz. Siz yapacaksanız yapın. İki stada (Yalı-Göztepe) 120 milyon vermeye gerek yok. Para hükümetin kasasında kalsın. Biz onu kendimiz yaparız. Üniversiad oyunları için 14 tenis kortu yapıldı. Şimdi kullanılmıyor. Biz oraya da talibiz" diye konuştu.

AKPINAR: STADI BEN YAPARIM (27.06.2014)

İZMİR’de Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, yerel seçimlerin tartışmalı konusu olan Karşıyaka Stadı’nı Örnekköy’de yapacağını açıkladı. Akpınar’ın Büyükşehir Belediyesi’nin de desteğiyle yapacağı stat, 15 bin kişilik olacak. Tenis kortlarının olduğu alanda spor salonu hızla yükselirken stadın etrafında yüzme havuzları da yer alacak. Örnekköy, sporla cazibe merkezi haline gelecek.

Yerel seçimde Ak Parti Karşıyaka Stadı’nı Yalı’ya yapacağını açıklamış ancak yeri nedeniyle tartışma çıkmıştı. Tartışmalara rağmen yer teslimi de yapıldı, ancak inşaat başlamadı. Büyükşehir Belediyesi ise Örnekköy’de stat yapmak istedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu defalarca başvurmasına, "Stadı yapıp bakanlığa devredeyim" demesine rağmen Hükümet’ten arazinin tahsisi konusunda olumlu yanıt alamadı. Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar da seçimden bu yana kendisine en çok sorulan "Stat ne zaman yapılacak" sorusunun yanıtını, DHA’ya verdi. Akpınar, Örnekköy’de 2005 yılında Üniversitesi Yaz Oyunları için yapılan tenis kortlarının üst kısmında mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan ancak önceki dönem Karşıyaka Belediyesi’ne tahsis edilen 50 bin metrekarelik alanın, 28 bin metrekaresine en az 15 bin kişilik stat yapacağını açıkladı. UEFA standartlarında yapılacak stadın etrafında iki tane kapalı yüzme havuzu olacak. Deniz manzaralı statta seyirci sayısı 20 bine de çıkabilecek. Akpınar, proje çizimi süren stadın tamamlanmasıyla, tenis kortları, bitmek üzere olan spor salonu ve yüzme havuzlarıyla Örnekköy’ün sporun merkezi haline geleceğini anlattı.

Akpınar, şöyle konuştu:

"Karşıyakalı her türlü spora ilgili ama futbol başka. Karşıyaka Spor Kulübü, ilçedeki herkesi futbol tutkunu yaptı. Karşıyaka’da ortak buluşma noktası futbol. Seçimden bu yana bana en çok sorulan soru ’stat ne zaman yapılacak’tı. Hükümet, Yalı’ya stat yapacağını açıkladı ancak orada ciddi sıkıntı var. Planlara aykırı. Bir yandan da talep var. Ben de bir süre bu konuya odaklandım. Bu arazi üzerinde stat hayali kurdum. Proje çizimi sürüyor. Arsa da bizim, sıkıntı yok. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da projeye sıcak baktı, inceleyecek. Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile burada stadı yaparak, Karşıyakalı’yı hayaline kavuşturacağız." (HÜRRİYET)

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Whatsapp

En Çok Okunanlar
Öne Çıkanlar
Anketler
Sizce Yalı'da ki alanın akibeti ne olur ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı