Bugün - 21 Mart 2018 Çarşamba
 
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
FUTBOL BASKETBOL VOLEYBOL ALTYAPI ANILAR ROPORTAJLAR GÖRÜNTÜLÜ HABER MAÇ ÖZETİ GENEL HABER KÖŞE YAZILARI DUYURULAR Diğer »
Haber Detayları

BİLAL ŞAR: GELECEĞİMİZ EMİN ELLERDE

NOSTALJİ: KSK'nin efsane futbolcularından Bilal Şar ile 04 Kasım 2006 tarihinde gerçekleştirdiğimiz röportaja haberin devamından ulaşabilirsiniz.

ROPORTAJLAR Haberi - 30 Nisan 2016 Cumartesi - 23:36
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Bilal Şar.. Futbola İstanbul'un Alibeyköy takımında başladı. Alibeyköy'ün varoşlarından Fenerbahçe'ye transfer oldu.. Bu transfer onu hiç şımartmadı. Alibeyköy'de oturmaya devam etti. Çünkü orada takım sevgisi, kulüp sevgisi birlik ve beraberlik bir başka yaşanırdı. Aynı Karşıyaka'da olduğu gibi.. Karşıyaka'ya Transferinde o yıllar aynı takımda oynadığı Rıdvan Dilmen'in büyük etkisi oldu.
Bilal Şar, Karşıyaka'da son şampiyon kadroda da görev aldıktan sonra 34 yıl Antrenör olarak görev aldı. Şuanda çok sevdiği kulübünde Futbol Altyapı Teknik Sorumlusu olarak görev yapıyor.
Bilal hocamız ile geçmişi, bugünümüzü ve geleceğimizin umudu olan Altyapı?yı konuştuk.

Yeşil Kırmızı Ekibi: Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?
Bilal Şar: 1968 İstanbul doğumluyum. Futbola Alibeyköy Spor Kulübü?nde başladım. İki sezon profesyonel takımda amatör lisansla oynadıktan sonra önce İstanbul karması sonrada Genç Milli Takımda görev aldım.
1986 yılında Fenerbahçe Spor Kulübü'nde profesyonel oldum. Yugoslav hoca Stankoviç ligin 7. haftasında oynanan Riespor maçında görev verdiğinde ilk maçımda 2 gol atıp maçı 6-0 kazandık. Böylece benim 4 yıl süren Fenerbahçe maceram başlamış oldu. Fenerbahçe'de bir lig şampiyonluğu ve Cumhurbaşkanlığı kupasını kazandık.
1990 yılında Karşıyaka Spor Kulübü'ne transfer oldum. Geldiğim ilk yılın haricinde dokumuz birbirine uydu ve 1994 yılına kadar 34 sezon futbolcu olarak görev yaptım. Takımın son şampiyon kadrosunda bulunan sporculardanım. Daha sonra 1998 yılında Hüseyin Hamamcı'nın yardımcı antrenörü olarak kulübümüzde üç yıl antrenörlük yaptım. Arada üç yıl Konyaspor, Sakaryaspor ve Kayserispor'da görev aldıktan sonra yine Hüseyin Hamamcı ile KSK'de göreve başladık. Bu yıl Altyapı Teknik Sorumlusu olarak görev yapmaktayım.
Bir kızım var. Eşim Karşıyaka İlköğretim Okulu'nda Beden Eğitimi Öğretmeni olarak görev yapıyor. Alaybey'de oturuyorum.Yeşil Kırmızı Ekibi: Hocam sizi Alibeyköy'den Fenerbahçe'ye keşfeden kimdi?
Bilal Şar: Karşıyakalı abimiz Ogün Altıparmak ve rahmetli Hasan Özaydın beni keşfeden ve Alibeyköy'den Fenerbahçeye kazandıran kişilerdir. Ogün Altıparmak'ın oğluda futbol oynadığı için gençlere çok önem verirdi.

Yeşil Kırmızı Ekibi: Fenerbahçe formasi ile uzun yıllar Karşıyaka'ya karşı oynadınız. Sizin için rakip gözüyle Karşıyaka nasıl bir kulüptü?
Bilal Şar: Maçlar için İzmir'e geldiğimizde Efes Oteli'nde kalır, Atatürk Stadı'nda maç oynardık. Kordon'dan karşı tarafa baktığımda karşıda değişik bir hayat var diyordum kendi kendime ve oradaki hayatı, insanları çok merak ediyordum.
Karşıyaka'da özünde kendi kulübüne sahip çıkan bir topluluk var. Ben Anadolu'nun hiçbir kulübünde böyle bir bağlılık görmedim. Herkes Fenerbahçeli, Galatasaraylı olabilir ama herkes Karşıyakalı olamaz. Dışardan baktığımda Karşıyaka'da çekirdeği oluşturan bir kitle var ve bu kitle kulübünü çok candan seviyor.
Karşıyaka bir sezon yedi hafta hiç kaybetmeden İstanbul'a Fenerbahçe maçına gelmişti. Biz bu maçı benim iki golüm ile 3-0 kazanmıştık. Ne oldu ise ondan sonra oldu. Birde İzmir'de bir hazırlık maçı oynamıştık. Kalede Jüriçeviç vardı ve maçı 1-0 kazanmış, golü yine ben atmıştım. O zamanlar Karşıyaka'ya gol atan bir şekilde yeşil kırmızılı formayı giyer diye söylentiler vardı. Benim içinde öyle oldu. Ben bu kulübün sadece formasını giymekle kalmadım ailemi, düzenimi burada kurdum. Eşim ve çocuğumla birlikte Karşıyaka'da çok mutluyum.


Yeşil Kırmızı Ekibi: Karşıyaka'ya transferiniz nasıl gerçekleşti?
Bilal Şar: Karşıyaka'ya geldiğimde çok konuşulan ve büyük bir transfer gerçekleşmiş oldu. Bu transfer benim içinde Karşıyaka içinde çok önemliydi. Rıdvan Dilmen, Arap İsmail, Ali Çoban o dönemler Önder Baysoy'u iyi tanıyorlardı. Karşıyaka kulübüne bu isimlerin büyük hayranlıkları vardı. Özellikle Rıdvan abi benim Karşıyaka'ya transferimi çok istiyordu. Fenerbahçe'de hep uç noktalardasınız. Hep şampiyon olmak, başarılı olmak zorundasınız. Lig ikinciliği bile kabul görmüyor. Karşıyaka'ya gelince aynı hisleri, aynı heyecanı yaşadığımı hissettim. Bizim zamanımızda en ufak bir malubiyette bile baskı oluşurdu. Şuan Karşıyaka'da forma giyen futbolcular çok şanslı. Biz kaybettiğimiz zaman çarşıya, pazara çıkamazdık. Kazandığımız zamanda omuzlarda Karşıyaka'ya girdiğimizi bilirim. Benim iki tane lig şampiyonluğum bulunuyor. 1991 / 92 - 1994/1995 sezonlarında. O mutluluğu tarif etmem mümkün değil. Ben Fenerbahçe'de de lig şampiyonluğu yaşadım ama burdaki coşku daha içten. Buraya has bir özellik bu sevgi. Heralde 35 ½ farkıda buradan geliyor.

Yeşil Kırmızı Ekibi: Karşıyaka'ya gelmenizde Rıdvan Dilmen'in etkisinin büyük olduğunu söylediniz. Eski Antrenörümüzün Karşıyaka sevgisini hepimiz biliyoruz. Halen görüşüyormusunuz hocamızla?
Bilal Şar: Rıdvan abi ile hala gerek telefonda olsun gereksede İzmir'e geldiğinde görüşürüz. Karşıyaka ile bir gönül bağı olduğunu düşünüyorum. Şuan Fenerbahçeli olması ile biliniyor ama Karşıyaka'ya bakışı, Karşıyaka'yı izleyişi.. Hep Karşıyaka onun gündeminde, maçları takip ediyor. Karşıyakalılarda onu çok sevdi. Dokusu uydu, ikinci kulübü Karşıyaka diyebilirim. Antrenör olarak takımımızı çalıştırdığında kulübümüzde büyük işler yapmak için kolları sıvadı. Her nedense o atmosferi yakalayamadı.
Rıdvan abinin Muğla'da oynarken futbolcu olarak buraya gelmek istediği dönemde olmuş. O dönemde ufak, tefek çelimsiz olduğu için futbolcuya benzetememişler ve kulübümüze transferi gerçekleşmemiş.
Altyapıda görev yaptığım sürece o gelen değerleri kulübe kazandırmak asıl amacımız. Kendi özümüzden futbolcuları yukarıda profesyonel düzeyde görmek istiyoruz. Bundan sonra Rıdvan gibi değerleri elimizin tersi ile itmemek için Altyapı'da çok ciddi çalışıyoruz.Yeşil Kırmızı Ekibi: Genç yaşta Fenerbahçe'ye transfer olmak sizi nasıl etkiledi?
Bilal Şar: Fenerbahçe'de oynadığım sürede Alibeyköy'de, varoşlarda oturmaya devam ettim. Hatta sert geçen bir kış ayının çok yağışlı geçmesi evimizi kullanılmaz hale getirmişti. Biz semt olarak birbirimize çok bağlıydık. Kendi bir çekirdeğimiz, kabuğumuz vardı. Ordaki insanlarla birlikte olmak bizi mutlu ediyordu. Bu nedenle Alibeyköy'den ayrılmadım. Fenerbahçe'ye transfer olduğumda yaş itibari ile çok gençtim. 30-40 bin kişinin karşısına 18 yaşında çıkmıştım. Şuan benim genç takımda 18 yaşında oyuncularım var. Yani Fenerbahçe'ye transferimden sonra çok değişmediğimi düşünüyorum. Aileme ve çevreme olan bağlılığım çok değişmediğimi gösteriyor. Ancak tabii bunun kararını dışarıdaki insanlar verebilir.

Yeşil Kırmızı Ekibi: Karşıyaka forması altında hiç unutamadığınız bir maç ?
Bilal Şar: Karşıyaka'da çok güzel anlarımız oldu. Tabii küme düşme sıkıntılarını da yaşadık. Ama akabinde takımı tekrardan elele vererek çıkardık. Bu da bizim kulübümüzü ne kadar sevdiğimizi gösteriyor. Fenerbahçe'den geldik diye hiç burnumuz yükseklerde olmadı. Takımımızı bırakıp gitmedik. İkinci ligte aynı inançla görevimize devam ettik ve düştüğümüz yıl tekrardan lige çıkma şerefine layık olan futbolculardan oldum. İvan Küçükov döneminde ve Hüseyin Hamamcı ile beraber en son şampiyonluğu yaşadık. O yılın ardından takımımız hala ikinci ligte mücadele ediyor. Bu bizim için tabiiki kabullenilmiyor. O heyecanı o coşkuyu yaşadığımız için. Bundan sonraki dönemde camiamız birlikte hareket edip o sevinci yaşarız.
Maç olarak 1991 yılında çapraz bağı ameliyatı geçirdim. Futbolcu için yaşanan en büyük sakatlık. O dönemki teknik koşullar göz önüne alındığında 1,5 yıl futbol oynayamadım. Ümit Kayıhan döneminde Atatürk Stadı'n da ki bir Trabzonspor maçında oyuna girdiğimde elim ayağım titriyordu. Ama o gün şans benim yüzüme güldü. Golü atıp, Trabzonspor'u 1-0 yenerek hem üç puanı alıp sıralama olarak iyi bir yere geldik, hemde kulübümüzün kendine olan özgüveni pekişti. Çünkü o dönem sıkıntılı bir dönemdi bizim için. Ondan sonra çıkışa geçtik. O benim için özel bir gündü.

Yeşil Kırmızı Ekibi: Bu sene Hüseyin Hamamcı'dan Karabükspor'da birlikte çalışalım diye size bir teklif geldiğini öğrendik ancak siz Karşıyaka Altyapısı'nı tercih ettiniz. Bunun nedeni neydi?
Bilal Şar: Hüseyin Hamamcı benim için çok özel bir insan. Karşıyakalı.. Onunla çok güzel günlerimin yanı sıra çok acı günlerimizde geçti. Güzel günlerimde Karşıyaka'da lig şampiyonluğu, Kayseri Erciyes'i lige çıkarmamız, Konyaspor'da final oynamamız. Sakarya'da bizim için elim bir kaza sonucu kaybettiğimiz, bizim burdan götürdüğümüz Masör arkadaşımız Cüneyt'in ölümü acı günlerimizdendi. Yani acısıyla tatlısıyla Hüseyin Hoca ile etle kemik gibi olduk, bütünleştik.
Fakat benim için bir başlangıç olması lazımdı. Yardımcı olarak kalmak istemedim, eksik olmasın bana teklifte bulundu. Kendimi KSK Altyapısında görmek benim için daha önemliydi.

Yeşil Kırmızı Ekibi: Sizce bu camia Hüseyin Hamamcı'ya haksızlık etti mi? Yani Hüseyin Hoca şuan çok sevdiği Karşıyakasına küskün mü? İki sezon önce başarısızlığın nedeni neydi?
Bilal Şar: Hüseyin Hoca ile iki sezon önce Erciyes'i şampiyon yapıp geldiğimizde bizden büyük beklentiler oluştu. Sonuçta takımın bir şekilde lig şampiyonluğu özleminin giderilmesi gerekiyordu. Fakat her nedense bizim elimizde bulunan oyuncu isimlerinin haricinde futbolcular isteğimiz dışında kulübün içine sokuldu. Hocaya en yakın insan ben olmama rağmen bu oyuncuların transferini imzadan sonra öğrendim. Bunlar maliyeti yüksek olan Habib, Ali Asım,  İlker,  Sinan.. O dönemde bir tek bize faydalı olan Ulaş Ortakaya olmuştu. Biz o takıma istediğimiz oyuncuları alamadık. O dönemin başkanı Aziz Güngil Ali Asım ile anlaştık deyince madem o parayı vereceksiniz ben size Yunus'u da getirebilirim demiştim. Bizim Konyaspor'dan öğrencimiz, kendini A kategorisinde ispatlamış bir isimdi. Kaleci olarakta Mehmet Ali ve Cenk.. Onlarla daha önce görev yaptık. KSK'ye faydalı olduğunu düşündüğümüz isimlerdi.
Burda şunuda belirteyim hocanın Karşıyakalı olması ve duygusal anlamda bakması bizim mantığımızla hareket etmemizi engelledi. Gelen oyunculara yok diyemedik. Kendi yöneticilerimizin ve hatta kendi Menejerlerimizin getirdiği bu futbolculara dur diyemedik. Bunlar kulübün geri gitmesinde en önemli etkenlerdir. Çünkü ne olduğu bilinmeyen, günlük düşünceler bizi alacağımız yoldan, katedeceğimiz mesafeden geri gitmemize neden oldu.
Hüseyin Hoca'nın bir kırgınlığı yok. Bildiğimiz Karşıyakalı Hüseyin Hoca.. Antalyaspor maçında kaybettikten sonra kulübe zarar veririz düşüncesi ile görevi bırakmak durumunda kaldık. Çünkü mecburduk. Bir şeylerin değişmesi gerekiyordu. Ve nitekim Feyyaz Hoca'nın ilk döneminde bizimde bırakmış olduğumuz ekibin Hakan, Gökhan Kaba, Evren lerin faydalı oyunları Feyyaz Hoca'nın başarılı olmasına neden oldu.Yeşil Kırmızı Ekibi: Karşıyaka Spor Kulübü'nün sizdeki önemi nedir?
Bilal Şar: Karşıyaka Spor Kulübü benim için önemli ancak Altyapısı daha da önemli. Çünkü her işin özü, çekirdeği daha değerli oluyor. Besledikçe, suladıkça, hava aldıkça yarınların geleceğini oluşturacağımızı düşünüyorum.

Yeşil Kırmızı Ekibi: Altyapı'ya gelme fikri nerden doğdu. Geliş süreciniz nasıl gerçekleşti?
Bilal Şar: Tek başıma çalışma düşüncesinde olduğum için kulüp altyapımızın da bundan haberi oluyor. Benden önce Yüksel Can ile anlaşılıyor fakat Yüksel Can Altınordu ile profesyonel imzaladığından, benimde Hüseyin Hoca ile gitmediğim duyulunca kulüp tarafından böyle bir teklifte bulunuldu. Bende görevi kutsal görev bilip kabul ettim. Çünkü önemli olan kulübe hizmettir. Bu görevin benim için maddi boyutundan ziyade manevi değerleri önplanda oldu.
Ekibimi seçerken eski futbolcu arkadaşlarımızla çalışmayı tercih ettim. Murat Sır ve geçmiş dönemde profesyonel olarak hizmet eden Jüriçeviç'in yedeği kaleci Hasan ile birlikte çalışıyoruz.

Yeşil Kırmızı Ekibi: Karşıyaka Altyapısını nasıl buluyorsunuz? Sizce başarının anahtarı nedir?
Bilal Şar: Zamanlama bir gencin varoluşuna yada yokoluşuna neden olabiliyor. Geçmişte ben 4 yıl Antrenör olarak görev yaptığımda elimizde çok iyi değerler vardı. Ancak maalesef şuanda Levent Antalya,  Uğur Rize,  Türker ve Yertek Antep'te.. Daha önceleri Arap ve Zafer vardı şu anda Çiğli Belediyespor'da. Bu şekilde şuan yararlanamadığımız daha bir çok örnek var. Altyapı önemli ama Altyapıdaki futbolculara sahip çıkmak dahada önemli.
Çalışma ortamlarının yaratılması, tesisleşme yönünden adım atılması ve bunların planlı, programlı şekilde düzenli hale getirilirse kendi içimizdeki oyuncularla özlenilen takıma sahip olunur diye düşünüyorum. Benim elimde futbolcu ordusu var. Mini miniklerden, deplasmanlı süper gençler ligine kadar bu yaş grubunda 1997 ve 89 doğumlu oyuncular bulunuyor. Bunlar içerisinde ileride yararlanabileceğimiz çok iyi oyuncular bulunuyor.
Bu iş devamlılık isteyen bir iş. Benden önce Altyapıdakilerin senesi dolduğunda görevine son verilmiş ve istikrar sağlanamamış. Altyapı'nın düzenli bir hale getirilip, kendi özündeki oyuncularla ligde mücadele etmesi gerekiyor ve edecekte. Buna mecbur. Bugün dışarıdan gelen oyuncuların transfer maliyeti çok fazla. Gelen oyuncuların kiralık olarak alındığı düşünülürse bu rakam çok fazla tutuyor.
Altyapı'da bize ne kadar iyi imkan verilirse biz bu açığı o kadar iyi kullanabiliriz. Bu konuyu camianın ve belediyenin dikkatine bir kez daha vurgulamakta fayda var.


Yeşil Kırmızı Ekibi olarak Bilal hocamıza bizlere zaman ayırdığı ve gerek altyapı gereksede üst yapıya verdiği emekler için bir kez daha teşekkür ederiz.

RAHAT DURAMIYORUZ, RAHAT OLAMIYORUZ

www.yesilkirmizi.net - özel

 
Anahtar Kelimeler:arsiv,
Kaynak / Editör: Okunma Sayısı: 8281
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer ROPORTAJLAR Haberleri
MUTLU ALTUĞ: HER YİĞİDİN YOĞURT YİYİŞİ FARKLIDIR
AİLESİNİN AĞZINDAN GODE CENGİZ EFSANESİ
RIDVAN DİLMEN: BEN KARŞIYAKALIYIM

RIDVAN DİLMEN: BEN KARŞIYAKALIYIM
KARŞIYAKA'YI AYAĞA KALDIRAN ADAM
BİLAL ŞAR: GELECEĞİMİZ EMİN ELLERDE
KSK'DE UMUT'LAR TÜKENMEZ
KSK'NİN NE OLDUĞUNU HERKES BİLİYOR
Diğer Başlıklar

DİVAN DA AÇIKLAMA YAPTI
KURTULUŞA ÖZEL PRİM
YÖNETİMDEN AÇIKLAMA GELDİ
KAF - KAF'A CEZA YAĞDI
KARŞIYAKA ARSLAN'I BIRAKMADI
BAŞKA KARŞIYAKA YOK
KÖTÜ BAŞLAYIP İYİ BİTİRDİK
PINAR KARŞIYAKA NEFES ALDI
KAHREDEN SERİ
TARAFTAR ÖFKELİ
REKLAMLAR
Yazarlar
Deniz Gezginci
HELALİN VAR "NAMIK" ÖĞRETMEN
“Eğer sizden sokakları süpürmeniz ...
Barış TEZER
VOLEYBOL BİLDİĞİNİZ GİBİ
Voleybolda yeni sezonun ilk iki haftasını geride b...
Çağatay SALTIK
ELVEDA HAYALPEREST ADAM
2012 de kesişti yollarımız hayalperest adamla, o y...
Hakan GÜRAY
MENTAL TÜKENİŞ
Başlangıç çok yanlıştı, süreci ...
Yücel ÇAĞATAY
GELECEĞE UMUTLA BAKABİLMEK İÇİN
Sezon öncesi kurulan kadronun ne kadar yanlış...
Anket

Sizce Yalı'da ki alanın akibeti ne olur ?


  Çadır Kurulur580 Kişi (% 21 )
  Stat Yapılır2058 Kişi (% 78 )

Toplam 2638 Kişi

Röportajlar
HEDEF VARSA BENDE VARIM
YEŞİL KIRMIZI EKİBİ: Sizin oynadığınız zamanlardaki KSK ile şimdiki KSK arasında fark var mı ? UFUK SARICA: Elbette var. Öncelikle semt çok değiş...
»
»
»
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(376 Online) 0,44ms