Bugün - 22 Mart 2018 Perşembe
 
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
FUTBOL BASKETBOL VOLEYBOL ALTYAPI ANILAR ROPORTAJLAR GÖRÜNTÜLÜ HABER MAÇ ÖZETİ GENEL HABER KÖŞE YAZILARI DUYURULAR Diğer »
Haber Detayları

KARŞIYAKA'YI AYAĞA KALDIRAN ADAM

NOSTALJİ: Karşıyakalı Cevdet Florat'ın O BİR KARŞIYAKALI kitabında yayınlanan Erol Özışıkcılar (GAZCI EROL" ile ilgili bölüm 20.06.2006 tarihinde yeşil kırmızı da yayınlanmıştı.

ROPORTAJLAR Haberi - 04 Mayıs 2016 Çarşamba - 19:30
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

SİMGE İSİMLER - Erol ÖZIŞIKÇILAR

Gazcı Erol hikayesi Karşıyakayı 1.Ligde, 1. Lig şampiyonluklarında, Avrupa Kupalarında görmek isteyenlerin hikayesidir. Bu hikayeyi yaşyamak da, okumak da mangal gibi yürek ister. Gazcı Erol mangal yürekli Karşıyakalıların örnek aldığı adamdır. Bu insanlara göre Karşıyakanın yeri Barcelonanın Juventusun, Real Madridin yanıdır, gerisi lafı güzaftırİnançlı, kendine güvenen, hırslı bir Karşıyakalının başka bir hedefi olamaz zaten



Karşıyaka bugünlere kolay gelmedi. Karşıyakayı sevenler, yeşil-kırmızı için servetlerini, sağlıklarını hiçe saydılar. İşte tipik bir Karşıyakalı: Erol ÖZIŞIKÇILAR. Fanatik, hırslı, yerinde duramayan, doğrucu Davut ve özlenen adam Ben onu yaşım dolayısıyla tanıyamadım. Ama Gazcı Erol Karşıyakada dillerde, yüreklerde ve beyinlerde gezer durur. Benim tanımam da yürek tanımasıdır işte. O ise hayatı gayet iyi tanıdı. Hayatla hayat arkadaşlığı yaptı. Doya doya yaşadı. Yaşamadığı hiçbir şey kalmadı. Karşıyakayı 1.ligde gördü ve 1.Ligde bir maçını izlemeyi yaşamına tercih etti

Erol ÖZIŞIKÇILAR ya da namı diğer Gazcı Eral, 1934 yılında Karşıyakada doğdu. Muzaffer Beyin ve Nezihe Hanımın çocuğu olarak. Doğum yeri bugün eski Karşıyakalıların Eski Karşıyaka olarak tabir ettikleri Alaybeydir. Alaybey İlkokulunu bitirdikten sonra hızını alamadı ve önce Saint Joseph, ardından Özel Türk Koleji, Ticaret Lisesi ve en sonunda da Karşıyaka Erkek Lisesinde öğrenim gördü. Ardından Gazetecilik Okulunu bitirdi.

Ancak gazeteci olamadı. Gazeteci olmayı istemedi. Her karşıyakalının kafasının bir yerinde futbol vardır sözünü örnek alarak futbolcu olmaya karar verdi.

Karşıyaka Gençe Takımında futbola başladı. Ardından 15 yaşındayken kısa bir süre Altayda oynadı. Altayda oynamasının nedeni, o zamanlara öğrencilerin kulüp takımlarında oynamak için okul müdürünün iznini almak zorunda olmalarıydı. Ticaret Lisesi müdürü Hakkı Gürüzün Altayda oynarsan futbol oynamana izin veririm demesi üzerine kısa bir süre Altayda oynadı. Ondan sonra ise hep Karşıyakada 1950 yılında Karşıyakada başlayan futbol yaşamı, 1962 yılına kadar sürdü. 1958deki şampiyon takımın oyuncularından biriydi. Kulüp başkanı Selçuk Yaşardı. Moto Özcan, K.Erol, Ogün, Baba Rafet, Garga Bulut takım arkadaşlarıyldı. Çalışmışlar, didinmişler, takımı şampiyon yapmışlardı.



İlginç bir futbolcuydu. Bir keresinde tribünleri sahaya yakın bir stadda maç yaparlarken, rakip takımın seyircileri tribünden sahaya portakal fırlatırlar. O da kendisine atılan portakalı seyircilerin önünde soyup afiyetle yer. Hırçın bir yapısı olduğu bilinir. Onun kendisine küfür eden seyircilere saldırmak için tel örügülere saldırması olağanüstü bir olay değildir. Milli takıma da çağırılır. Buna karşın çıkıp Erol gibi hırçın bir futbolcu milli takıma çağırılır mıymış diye yazan bir gazeteci de onun hışmından kurtulamaz. Asla bencil değildi. Takım kaptanıyken kendi oynadığı mevkiiye oyuncu transfer edilmesini isterdi. Bunu yapan oyuncu sayısı azdır. Para da hiçbir zaman onun için önemli olmadı. Onun için önemli olan Karşıyaka ve Karşıyakalılık ruhuydu.



Futbolu bırakmasına kısa bir süre kala Karşıyakanın en güzel kızlarından Burçin Kurturalı gördü ve aşık oldu. Burçin Hanımın hem o zamanki hem de bugünkü güzelliği dillere destandır. Burçin Hanımı evlenmeye nasıl razı ettin sorusuna Erol Özışıkçıların verdiği yanıt şöyledir: Burçin Karşıyakanın en güzel kızlarındandı. Ona asılan her delikanlıyı dövdüm. Sonunda Burçin bana kaldı. O gün başlayan aşk ilişkisi ölümüne kadar sürdü gitti. Burçin Hanım, onu hiç bırakmadı. En kötü zamanlarında sahip çıktı. Bir eşin nasıl olması gerektiğini dosta düşmana gösterdi.

1962 1963 yıllarında baba mesleğine başladı. İşle birlikte yaşamında değişiklikler de başlıyordu. Aynı zamanda Alp adında ilk oğlu doğdu. 1969 yılında ise dedesinin adını alan Muzaffer. Bugün büyük oğlu Alp de, küçük oğlu Muzaffer de baba mesleği ile uğraşmaktadır. Küçük oğlu Muzaffer, Hukuk Fakültesini bitirmiş olmasına rağmen aynı babası ve dedesi gibi Gazcılık yapmaktadır.

Ondan sonraki yıllarda KSK Yönetim Kurulunda çeşitli görevler aldı. Ve 1979-1980 senesi geldi. Karşıyaka için tarihinin en acı günleyirdi. Takım 3. Ligden amatör kümeye düşmüştü. 1. Dünya Savaşını kaybetmiş Osmanlı İmparatorluğu gibiydi Karşıyaka. Kahve kahve dolaşmaya başladı. Bu arada amatör küme için lüks transferler yapıldı ve o sene KSK, federasyonunun 3. Ligde düşmeyi kaldırmasıyla liglerin birleştirilmesi sonucu 2.Ligde oynayacaktı. Bir dev yeniden doğmuştu. Gazcı Erol kulüpteki odasından çıkarak Karşıyakalıların arasına girmişti. Karşıyakalı bir Karşıyakalıyı en içten duygularıyla arasında görmüş, aynı duyguların paylaşılması umutsuzluğu yok etmiş, Karşıyaka için yeni bir dönem açılmıştı. Artık hiç kapanmayacak bir dönem Kaf Sin Kaf tezahüratını unutmuş gençler, onlarca otobüslük konvoylarla takımın peşinden gitmeye başlarlar. Yer gök inliyordu artık. Kadını erkeği, yaşlısı genci ile bütün Karşıyaka el ele yürek yüreğe vermişti. Karşıyaka ayağa kalkmıştı

1980 yılında bugün eşinin hala oturduğu Karşıyaka Nikah Dairesi karşısındaki Dolunay Apartmanına taşındı. Ardından 1981 yılından 1984 yılına kadar sürecek Karşıyaka Başkanlığı dönemi geldi. KSK, her yıl 1.Ligin kapısından dönüyor, KSK camiası bir türlü 1.Lige çıkma mutluluğunu yaşayamıyordu. Gazcı Erolun başkan olduğu dönemde oynayan bir Karşıyaka Antalyaspor maçı vardı ki bugün bile anlatılır. Tribünlerde 50 bin Karşıyakalı vardı. Takım 2-0 mağluptu. Nurettin kırmızı kartla oyun dışı kalmıştı. KSK o anda öyle bir şahlandı ki görmeyenler inanmaz10 kişilik Karşıyaka 2-2lik skoru yakalıyor, son dakikalarda ise galibiyeti kaçırıyordu. O zaman daha lise 1. sınıfta olan ben, başımı kaldırdığımda binlerce insanın ağladığını gördüm. Evet tribünlerde binlerce insan ağlıyordu. Şampiyonluğun kaçmasına değil de takımın hırsına O hırsı futbolculara veren de Gazcı Erol dan başkası değildi. Sonunda 1987 senesinde Karşıyakalılar iki mutluluğu birden yaşayıp sokaklara dökülüyordu. Artık KSK futbolda 1.Ligdeydi. Basketbolda ise hem lig şampiyonu, hem de Cumhurbaşkanlığı Kupası şempiyonuydu. Gazcı Erol bundan böyle çok sevdiği takımının maçlarını 1.Ligde izleyebilecekti.

Gazcı Erol Karşıyaka formasının taşınması ağır bir forma olduğuna inanırdı. Bu formayı giymek her futbolcuya nasip olmadığı gibi giyildiğinde de hakkını vermek gerektiğini düşünürdü. Başkanlık zamanında öyle futbolculara talip oldu ki Karşıyakanın futbol piyasasında imajı değişti. Parasının olmadığı zamanlarda bile kestiği vadeli çeklerle bir çok ünlü futbolcuyu Karşıyakalı yaptı. Zamanın en ünlü futbolcuları, en ünlü antrenörleri yazıhanesine telefon ederek Karşıyakaya gelmek istediklerini belirttiler.

Başkanlık döneminde genç yeteneklerin yanı sıra flaş isimleri takıma alırdı. Flaş futbolcuların tribünlere seyirci çekeceğine inanırdı. Öyle futbolcular transfer ederdi ki Karşıyakalılar sezonun başlamasını dört gözle beklerlerdi. Onun felsefesi şuydu: İyi futbolculara sahip takımlar vitrinlerini hiçbir zaman kaybetmez. Vitrinini kaybedenler sıra takımı olurlar. KSK 7 yıl boyunca şampiyonluğu yitirmesine rağmen Türkiyede en çok konuşulan takım oldu. Karşıyaka imajı tüm Türkiyeye yerleşti.

Böbrek rahatsızlığı dolayısıyla diyaliz makinasına bağlanıyordu belli aralıklarla. O gün Ankarada Karşıyaka Gençlerbirliği maçı vardı. Diyaliz makinası yerine maçı tercih etti. Yaşam yerine Karşıyakayı tercih etti. 1987 yılında beyin kanamasından öldül Bir döneme damgasını vurmuş bir dev, eller üzerinde Karşıyakanın bağrında toprağa verildi. Karşıyaka için unutulmaz bir cenaze töreniyle Karşıyakalılar büyük başkana vefalarını gösteriyorlardı

Fırtınalı bir hayattı onunkisi. Fazla örneği görülmemiş bir hayattı. Kalbinin en önemli yerine hep Karşıyakayı koydu. Madden ve manen vericilikte bir sınır tanımadı. Karşıyaka Avcılar Kulüüne takıldı. İşini sürdürdü. Ölümünden önceki son 3-4 yıl eşi ve çocuklarıyla mutlu günler yaşadı. Düştü, çıktı, yılmadı, asla pes etmedi. İyi günleri, kötü günleri oldu. Fanatikti, hırslıydı, sinirliydi. Karşıyakalıydı. Kimsenin yaşamadığını yaşadı. Doya doya yaşadı. Pişman olmadan yaşadı. Şanslıydı. Çünkü Burçin Hanım onu seviyordu.

Yaşadı, unutulmadı, unutulmaz da

Bugün her Karşıyakalıya Erol ÖZIŞIKÇILAR dediğinizde gözleri dolar. Tribünler de öyle

Gode için, Erol için, bizim için oynasana tezahüratını anımsayınız

Erol aynı zamanda Biz anlamana da gelir

Kaynak: O Bir Karşıyakalı

 
Anahtar Kelimeler:arsiv,
Kaynak / Editör: Okunma Sayısı: 7119
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer ROPORTAJLAR Haberleri
MUTLU ALTUĞ: HER YİĞİDİN YOĞURT YİYİŞİ FARKLIDIR
AİLESİNİN AĞZINDAN GODE CENGİZ EFSANESİ
RIDVAN DİLMEN: BEN KARŞIYAKALIYIM

RIDVAN DİLMEN: BEN KARŞIYAKALIYIM
KARŞIYAKA'YI AYAĞA KALDIRAN ADAM
BİLAL ŞAR: GELECEĞİMİZ EMİN ELLERDE
KSK'DE UMUT'LAR TÜKENMEZ
KSK'NİN NE OLDUĞUNU HERKES BİLİYOR
Diğer Başlıklar

MAÇ BİLETLERİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME
İBRA EDİLDİM
ALTUĞ DİSİPLİN KURULU'NA SEVK EDİLDİ
SÖZLERİM SAPTIRILDI
DİVAN DA AÇIKLAMA YAPTI
KURTULUŞA ÖZEL PRİM
YÖNETİMDEN AÇIKLAMA GELDİ
KAF - KAF'A CEZA YAĞDI
KARŞIYAKA ARSLAN'I BIRAKMADI
BAŞKA KARŞIYAKA YOK
REKLAMLAR




Yazarlar
Deniz Gezginci
HELALİN VAR "NAMIK" ÖĞRETMEN
“Eğer sizden sokakları süpürmeniz ...
Barış TEZER
VOLEYBOL BİLDİĞİNİZ GİBİ
Voleybolda yeni sezonun ilk iki haftasını geride b...
Çağatay SALTIK
ELVEDA HAYALPEREST ADAM
2012 de kesişti yollarımız hayalperest adamla, o y...
Hakan GÜRAY
MENTAL TÜKENİŞ
Başlangıç çok yanlıştı, süreci ...
Yücel ÇAĞATAY
GELECEĞE UMUTLA BAKABİLMEK İÇİN
Sezon öncesi kurulan kadronun ne kadar yanlış...
Anket

Sizce Yalı'da ki alanın akibeti ne olur ?


  Çadır Kurulur580 Kişi (% 21 )
  Stat Yapılır2058 Kişi (% 78 )

Toplam 2638 Kişi

Röportajlar
HEDEF VARSA BENDE VARIM
YEŞİL KIRMIZI EKİBİ: Sizin oynadığınız zamanlardaki KSK ile şimdiki KSK arasında fark var mı ? UFUK SARICA: Elbette var. Öncelikle semt çok değiş...
»
»
»
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(168 Online) 0,69ms