Haber Detayı
04 Kasım 2014 - Salı 10:15 Bu haber 3052 kez okundu
 
VURAL BUDAK: ŞAMPİYONLUĞUN ALTYAPISI HAZIR
KSK’nin bayan voleybol takımı hiç hak etmediği yerde ikinci ligde mücadele ediyor. İki kere final hüsranı yaşayan kızlarımız bu sene şansızlığı yenmek ve layık oldukları 1.lige tekrardan geri dönmek istiyor. ANKA (Ankara’da ki Karşıyakalılar) Grubu’nda yakaladıkları başarıyı bu sene Voleybol Şube Başkanı olarak KSK’de sürdürmek isteyen Vural Budak ; “Birkaç sene sonra şampiyonluğu istemek daha doğru olurdu ama bu da Karşıyakalı’nın yapısına yakışmıyor. Biz Karşıyakalıyız. Biran evvel şampiyonluğa nasıl ulaşırız diye düşünüyoruz. Karşıyakalı tavla oynarken bile iddialı olmak zorunda” diyor ve Kalbi Yeşil Kırmızı Atanların Sitesi yesilkirmizi.net’e başlıyor anlatmaya…
ROPORTAJLAR Haberi
YEŞİL KIRMIZI EKİBİ : Kısaca kendinizi tanıtır mısınız ?

VURAL BUDAK: Kendini tanıtma olayı benim en çok üzüldüğüm olaylardan biri. Yönetim kurulu toplantılarında da hep aynı şey başıma geliyor. Arkadaşların hepsi kendini tanıtırken Karşıyaka’nın çeşitli semtlerinde doğdum diye söze başlarken benim böyle bir şansızlığım oluyor. Maalesef Karşıyaka’da doğmadım. KSK’ye daha sonradan gönül veren bir insanım. Babamın memuriyeti nedeni ile çok fazla şehir dolaşan biriyim. Lise yetişme dönemim İzmir’de geçti o da maalesef karşı tarafta geçti. Hatay Nokta’da yetiştim ama Karşıyakalı oldum. Belki bu da benim için daha anlamlı oldu. Üniversite'de Ankara Gazi Üniversitesi’ni kazanınca Ankara’ya gidiş o gidiş oldu. Evlilik, iş hayatı, çocuk derken hayatıma orada devam ettim.

YEŞİL KIRMIZI EKİBİ: Karşıyaka ile tanışmanız nasıl oldu ?

VURAL BUDAK: Karşıyaka ile tanışmam Göztepe’ye antipati beslemem ile oldu. Dünya rekoru kırılan 80 bin kişilik maç öncesinde Göztepelilerin tavırları beni çok rahatsız etmişti. O zamanlar 16-17 yaşındaydım. Tarihi maça gittiğimde Karşıyaka ile tanışmıştım ve sempatim orada doğdu. O gün bugündür gerek tribünlerde gerekse arkadaş mecralarında hep Karşıyaka’nın peşinden koştum. Desteklemeye çalıştım. Ve o sevgi her geçen gün büyüyerek devam etti.

YEŞİL KIRMIZI EKİBİ: Daha sonra Ankara’da ANKA efsanesi başladı. Orada yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verebilir misiniz ?

VURAL BUDAK: Ankara’da ki Karşıyakalılar (ANKA) olarak adlandırdığımız grupta yaş olarak en büyükleri benim. Benimle beraber bu işe gönül veren  yönetim boyutunda yaklaşık 10 kişilik  arkadaşımız var. Başlangıçta Ankara’da çevre illerdeki deplasmanları örgütlemek, oradaki maçlara beraber gitmek, maçları Ankara’da birlikte televizyondan izlemek gibi bir takım etkinlikler yaptık. Bu organizasyonlarda da zaman zaman ciddi sayılara ulaştık. Mesela Bolu’ya bir büyük otobüs bir küçük otobüsle gittiğimiz zaman oldu. Grup büyüdükçe yaptıklarımız bize yetmemeye başladı. Çünkü ortak paydamız Karşıyaka sevgisiydi. Daha başka neler yapabiliriz diye oturup konuştuğumuzda ki o günler KSK’nin 100. Yılına denk gelmişti. 100 yıla bir proje yapalım dedik.  KSK’ye Karşıyaka dışından da oyuncu yetiştirebilir miyiz diye yola çıktık. Yarışmacı takım olabilmek için ayrı bir dernek gibi örgütlenmemiz lazımdı. Karşıyaka Spor Kulübü Ankara Derneği adında bir dernek kurduk.  O dönem KSK’de görev yapan yöneticilerimizden ciddi yakınlık gördük. Özellikle Nazım Başkan, şuan ki kulüp başkanımız Fatih Diniz  bizleri inanılmaz desteklediler. Bu da  bizi çok yüreklendirdi.  Arkamıza aldığımız o destekle beraber bir takım hareketlere giriştik. Salon kiraladık, hocalar tuttuk yavaş yavaş Ankara’da Karşıyaka adı yerleşmeye başladı. Sonra da çok güzel gelişmeler olmaya başladı. Vakıfbank Spor Kulübü’nün Ankara’da çok ciddi bir altyapısı var. Hatta bana göre  İstanbul’da kinden bile daha iyiydi. Vakıfbank  şubesini kapatmaya karar verdiğinde onu da içimize alarak olayı büyüttük. Güzel de bir organizasyon oldu. Vakıfbank’ı hocalarıyla, spor okulları ile, yarışmacı takımları ile bünyemize kattığımızda daha güçlü bir yapı ortaya çıktı. Bu güçlü yapı ilk Türkiye şampiyonalarında kendini gösterdi. Ankara Karşıyaka olarak üç Türkiye şampiyonası yaşadık. Hemen hemen her kategoride yarıştık ve iki tane Türkiye üçüncülüğü, üç tane Türkiye beşinciliği çıkardık. Güzel dereceler elde ettik bu da benim için çok önemliydi. Bizim temel amacımız Ankara’dan Karşıyaka’ya bir oyuncu verebilir miyiz idi. Biliyorsunuz geçen sene ilk olarak Melis Alpacar’ı verdik.  Bu sene Yasemin’i kadromuza kattık. Bu hedefimizin gerçekleştiğini görmek bizi çok mutlu etti. ANKA için KSK’nin İç Anadolu’da ki bir örgütlenmesi diyebiliriz.

Tabii bizim ANKA olarak Basketbolumuz da var. Orada da Ankara’nın köklü kulübü Yücetepespor ile birleştik. Yücetepespor, Türkiye şampiyonalarında sürekli mücadele eden iyi bir takımdı. Onlarla da Karşıyaka Spor Kulübü Ankara adı altında mücadele ediyoruz. 300’ün üzerinde spor okulu öğrencimiz var. Yaklaşık 12 tane erkek, 2 tane de bayan yarışmacı takımımız var. Bayan basketbolunu ANKA olarak bir yerlere getirip onu da ana kulübümüz KSK’ye devir etme gibi bir düşüncemiz var.  ANKA’yı Karşıyaka’nın Ankara şubesi gibi düşünün. Oradaki genç yetenekleri İzmir’e kazandırmak temel amacımız. Bu amaç doğrultusunda şuana kadar gayet güzel ilerledik bundan sonra da inşallah böyle devam edecek.

YEŞİL KIRMIZI EKİBİ: Bu süreçte hiç çatlak sesler çıktı mı “İki tane Karşıyaka’mı olur” diyenler oldu mu ?

VURAL BUDAK: Hiç olmadı. Olabilir diye de korktum açıkçası. İzmir’de ki bu tür örgütlenmeler olumsuz karşılandılar ama Ankara’da taraftarlarımız şunu gördü biz orada rekabet yapmak için değil oyuncu yetiştirip her hangi bir bedel gözetmeden oyuncuları KSK’ye verdiğimiz için ve bunu her yerde tekrar ettiğimiz için hiçbir olumsuz yanı olmadı. Tabii tribünlerde bazen ilginç olaylar da yaşıyoruz. Türkiye şampiyonalarında bugüne kadar üç defa iki Karşıyaka karşı karşıya geldi. O zaman da her sayıya sevinmek ilginç oluyor. İzmir’den gelen taraftarlar olsun Ankara’da ki veliler olsun tabii belki kendi çocuklarının kazanmasını daha çok istiyorlar ama rakibin kazanması halinde bile kimse üzüntü duymadı. O nedenle olumsuz anlamda hiçbir tepki görmedik. Herkes çok sıcak yaklaşıyor. Bunun da nedeni sanıyorum ki tek amacımızın KSK’ye oyuncu yetiştirmek olması.

 YEŞİL KIRMIZI EKİBİ: Bu sayede daha bir çok Ankaralıyı da Karşıyakalı yaptığınız herhalde ?

VURAL BUDAK: KSK’yi bilmemek mümkün değil herkes bir şekilde duyuyor muhakkak ama biz geçen sene Yücetepe Spor Kulübü ile birleştiğimizde ilk maçında bütün veliler Kaf-Sin-Kaf diye bağırıyordu. Bu inanılmaz bir mutluluk. Hele ki  bizim talebimiz olmadan kendilerinin söylemesi, tezahüratlarımızın Ankara’da ki salonlarda duyulması bizim için inanılmaz mutluluk verici bir olay. Tabii bunun yanında spor okuluna giden bini aşkın çocuğumuz var. Bunların Karşıyaka çantaları,  tişörtleri, formalarıyla Ankara sokaklarında dolaşması ciddi anlamda ilgi çekiyor. Aynı zamanda kulübümüz için de güzel bir reklam oluyor. KSK’ye sempati duyuluyor.  Ankara’da bayan voleybolu diğer branşlara oranla biraz daha geride. Çoğu resmi kurumların elinde olduğundan kapanan kurumlar var. Biz kapanan kulüplerin sporcularına sahip çıktık bu nedenle Ankara halkı da bize sahip çıktı. Ankara’da bize saygı göstermeyen kulüp yok. Kıskananlar var ama saygı göstermeyen yok.

YEŞİL KIRMIZI EKİBİ: Ankara’da ki çalışmaların ardından KSK’de  görev yapmaya başladınız ve voleybol şubesinin başına geldiniz. Bu süreç nasıl gerçekleşti ?

VURAL BUDAK: Geçen sene voleybol şube yönetimine Barbaros Bey aracılığı ile katıldık. O dönemde yöneticilik deneyimimiz oldu. Bu sene Fatih ağabey böyle bir teklifte bulununca Karşıyaka sevdalısı olarak inanılmaz mutlu oldum, çok sevindim. Sadece voleybol ile ilgilenmek istediğimi rica ettim. O da sağ olsun saygıyla karşıladı. Voleybolu tercih ettim çünkü bu şubede yapılması gereken işler var. Bütün branşlarımızı bizim için çok önemli ama ben voleybola ayrı bir gözle bakıyorum. Bir lig geriye düşmemizin üzerinden dört sene geçti. Artık bir takım şeyler yapmamız gerekiyor.  Örneğin  futbolda PTT 1. Ligde uzun yıllar kaldığınız zaman o sıfat size yapışıyor. Voleybolda en kısa zamanda silkelenmeyi gerçekleştirmek gerekiyor. Takımı bir üst lige çıkarmamız gerekiyor. Bunlar kongreden önce yönetime girme aşamasında benim  ve beraber olduğumuz arkadaşların kafasında olan şeylerdi. Fatih ağabey de şube başkanlığını uygun görünce çok sevindik ve çalışmalara başladık.

YEŞİL KIRMIZI EKİBİ: Bu sene ki takımı nasıl değerlendiriyorsunuz. Sizce tekrardan birinci lige dönecek bir takım kuruldu mu ?

VURAL BUDAK: Voleybol camiası bu sene Karşıyaka bu işi bitirdi gözüyle bakıyor. Çok iyi transferler yaptık. Yetenekli ve karakterli oyuncular aldık. Tabii sonuçta bu bir spor. Birinci lige kesin çıkarız demek mümkün değil ama onun şartlarını, altyapısını  oluşturduğumuzu düşünüyorum. Geçen sene altyapıdan gelen çocuklarımızla mücadele ettik. Onlar tecrübe kazandı. Gençlerle tecrübeli yerli oyuncularımızı kaynaştırdık. İki tane  kariyerli yabancı oyuncu aldık. Genç oyuncularımızın da yabancı oyuncuların tecrübesinden yararlanacağını düşünüyorum. Biz şampiyonluğun altyapısını oluşturduk inşallah bir aksilik olmazsa seneye Karşıyaka’mızı yeniden birinci ligde görürüz. Bütün mücadelemizi bunun için veriyoruz. Uzun zamandır ilk defa transfer sezonu başlamadan bir çok oyuncuyla resmi olarak görüşüp anlaşmıştık. Transfer dönemi başlar başlamaz da imzaları attık. Bu yıl erken takım oluşturmanın avantajını da göreceğiz diye düşünüyorum.

YEŞİL KIRMIZI: Baş Antrenörümüz Alper Hoca hakkında ne düşünüyorsunuz ?

VURAL BUDAK: Alper Erdoğuş çok yetenekli, kendini kanıtlamış bir hoca. Eczacıbaşı’nda yıllarca çalışmış,  milli takımlarda görev almış biri. Biz onunla yola çıktığımızda iki yıllık anlaşma yapmıştık ama çalışmalarını görüyoruz, başarma isteğini görüyoruz. O nedenle kendisiyle uzun seneler çalışmak istiyoruz. Belki ilerleyen dönemlerde sözleşmesini uzatma şartlarını da oturup konuşacağız. Kendisinin de Karşıyaka’da kalmak gibi bir isteği var. O da Karşıyaka’yı çok seviyor. Hatta bir çok insandan daha çok Karşıyakalı olmuş durumda. Bazen futbol ve basketbol maçlarına gidiyor. Hatta deplasmana gittiğini bile gördüm. Ailesiyle birlikte burada yaşamak gibi bir niyeti var. Umarım kendisiyle uzun süreler beraber oluruz. Alper Hoca’nın çalışma disiplinini, antrenman disiplinini çok beğeniyorum. Bugüne kadar ne oyunculardan ne de başka bir merciden hocamız hakkında her hangi olumsuz bir laf duymadım. Biz hocamızdan çok memnunuz.

YEŞİL KIRMIZI EKİBİ: Bu sene nasıl bir voleybol yönetimi kurdunuz ?

VURAL BUDAK: O da bizim için çok özel bir durum oldu. Geçmiş dönem yöneticilik yapmış arkadaşları eleştirmek için söylemiyorum kimse yanlış anlamasın ama biz bu sene farklı bir şey yaptık. Voleybol yönetimini kulübün ana yönetimine benzetmeye çalıştık. Bu da şunu getirdi voleyboldaki tüm yönetici arkadaşlarla kararları birlikte, tartışarak almaya çalıştık. Yaptığımız toplantıları %80-90 katılımla gerçekleştiriyoruz. Katılamayan arkadaşlarımızın mutlaka geçerli mazeretleri oluyor. Yönetimdeki herkes bu işe çok sevdalı, özveri ile çalışıyor. Bu genç arkadaşlarımızın İleriki dönemlerde kulüp ana yönetimlerinde yer alacaklarını düşünüyorum. Kulübümüzü çok güzel şekilde temsil edeceklerdir. Burası onlar için de bir okul. Güzel bir yönetimimiz var diyebilirim.

YEŞİL KIRMIZI EKİBİ: Camiadan gerekli desteği alabiliyor musunuz ?

VURAL BUDAK: İlk deplasman masraflarımızı Cenk Karace karşıladı. Cenk Karace’ye bize destek verdiği için çok teşekkür ediyorum. Antalya’nın en iyi yerinde, iyi bir otelde kalıyoruz. Bu oyuncularımız için çok önemli.  Karşıyaka’ya yakışan bir görüntü. Bu görüntü bizim kulübümüzün kalitesini gösteriyor. Cenk Bey önümüzdeki dönemlerde de katkıda bulunacağını söyledi. Bize forma reklamı da verdi. Kombine satışlarında yardımcı oldu. Bu anlamda söyleyebilir m ki geçmiş dönemlere göre camiadan çok olumlu tepkiler alıyoruz.  İyi destek alıyoruz ama desteğin bu sene daha fazla olması lazım.  Çünkü bu seneki takım çok iddialı ve kaliteli oyunculardan oluşuyor. Geçtiğimiz senelerin bütçesine bakarsak bu sene beş -altı kat fazla bir bütçemiz var. Şuana kadar maddi anlamda bir sıkıntımız yok.  Bunun yanında camiadan en önemli isteklerimizden birisi seyirci. Maçlarımıza diğer takımlara oranla daha çok seyirci geliyor, kombine satışlarımız da çok iyi oldu. 700’ün üzerinde kombine satışı gerçekleştirdik. Tribünlerde ciddi bir artış olacağa benziyor ama bu konuda daha fazla destek istiyorum. Tribünleri dolduralım. KSK Arena  bir basketbol maçı gibi kalabalık olsun. Gençlerimiz, dışarıdan gelen oyuncularımız daha mutlu olsunlar. Karşıyaka taraftarının nasıl olduğunu görsünler istiyorum.  Bir de değinmeden edemeyeceğim.  Asrın grup ana sponsorumuz.  Ali bey bize çok destek verdi ve vermeye devam ediyor. Kendisinin koyduğu katkının yanı sıra İzmir’in ciddi firmalarıyla görüşüp oralardan da destek alıp takımımıza yardımcı oluyor. Camiada bize destek veren çok isim var. Genel olarak camianın ilgisinden memnunum ama bu destek biraz daha fazla olursa daha memnun olurum.

YEŞİL KIRMIZI EKİBİ: Son olarak eklemek istediğiniz bir şey ?

VURAL BUDAK: Bir takım şeyleri belki yapmakta acele ediyoruz. Gençleri düşünerek birkaç sene sonra şampiyonluğu istemek belki daha doğru olurdu ama bu da Karşıyakalı’nın yapısına  yakışmıyor. Biz Karşıyakalıyız. Biran evvel şampiyonluğa nasıl ulaşırız diye düşünüyoruz. Karşıyakalı tavla oynarken bile iddialı olmak zorunda hissediyor kendini. Biz voleybolda iddiayı bu sene koyduk. Umarım seneye birinci ligde mücadele edeceğiz ve bu iddiamız devam edecek. Çünkü çıkmak düşmekten daha zor. Birinci lige çıktıktan sonra bir daha bu takımın aşağılarda olmayacağına,  daha iyi yerlerde mücadele edeceğine yürekten inanıyorum.

yesilkirmizi.net / özel


Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Whatsapp

Öne Çıkanlar
Anketler
Sizce Yalı'da ki alanın akibeti ne olur ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı