Haber Detayı
14 Ekim 2014 - Salı 11:32 Bu haber 6528 kez okundu
 
OKAN KIRMACI: TEK GERÇEK KSK’NİN MENFAATLERİDİR
Karşıyaka Taraftarlar Derneği Başkanı Okan Kırmacı Kalbi Yeşil Kırmızı Atanların Sitesi yesilkirmizi.net’e çok çarpıcı açıklamalar yaptı. Okan Kırmacı, Karşıyakalı taraftarların merakla beklediği sorulara samimi yanıtlar verdi. Passolige karşı olan taraftarın protestosu daha ne kadar sürecek ? Yalı’ya yapılması düşünülen stadyum ile ilgili gündemde çok konuşulan o açıklamaları neden yaptı ? Görevinde hiç sıkılıp bunaldığı oldu mu ? Bu röportajın özeti neydi derseniz özetini yine Okan Kırmacı çıkardı; “Bizi şampiyonluklar, kupalar ayakta tutmuyor sadece ve sadece birlik ve beraberliğimiz ayakta tutuyor” Çarpıcı açıklamaların yer aldığı ve gündem yaratacak bu röportaja hem görüntülü hem de yazılı olarak haberin devamından ulaşabilirsiniz.
ROPORTAJLAR Haberi
YEŞİL KIRMIZI EKİBİ: Okan Kırmacı kimdir ve Karşıyaka ile tanışması nasıl oldu ?

OKAN KIRMACI: 1966 Karşıyaka doğumluyum. 1973 senesinde halamın oğlu ben henüz  yedi yaşındayken beni  trenle Balıkesir – Karşıyaka  maçına götürdü. Karşıyaka ile tanışmam o maçta oldu. O maçta 87. dakikada gol yedik ve 1-0 mağlup olduk. Balıkesirliler kazanmış olmalarına rağmen bizi epey bir taş yağmuruna tutmuşlardı.  Kendi kendime “Yenilmemize rağmen bizi taş yağmuruna tutuyorlarsa bu işte bir iş var” demiştim.  O gün bugündür de bu davanın, bu aşkın, bu sevdanın peşini bırakmıyorum.  

YEŞİL KIRMIZI EKİBİ: Karşıyaka Taraftarlar Derneği’nin kurulum aşamasından bahsedebilir misiniz ?

OKAN KIRMACI: Hayatın akışı içerisinde yapacağımız her türlü işte bir olgunlaşma sürecimiz var. Bizler rahmetli Laz Hasan, Taner, Çatlak Erol, rahmetli Çene Murat, Metin, Altar, Toygun ve ismini burada sayamadığım bir çok arkadaşımla konuşurken artık olgunlaşma sürecine girdiğimizi ve kulübümüze resmi açıdan faydamız olması gerektiğini düşünüyorduk ve bu nedenle dernekleşme yoluna gittik. Bu fikri de bize veren de bu fikirde ısrar eden de  rahmetli Hasan Akbulut  nam-ı diğer Laz Hasan’dır.

Derneği 2005 yılının Ekim ayında kurduk. Kurulum aşamasında  yaklaşık on beş arkadaşımızın çok emeği olmuştur.  Derneği kurmamızın en büyük sebeplerinden bir tanesi de Karşıyaka taraftarı büyük bir taraftar, ciddi bir taraftar, ciddi bir olgu.  Biz de KSK’ye resmi bir makamdan nasıl faydalı olabiliriz onun düşüncesi içerisindeydik. O gün KSK’nin menfaatlerine nasıl daha fazla faydalı olabiliriz diye düşünüp derneği kurmuştuk bugün de  bu doğrultuda ilerlemeye devam ediyoruz.

YEŞİL KIRMIZI EKİBİ: Dernek başkanlığı süreciniz nasıl oldu ?

OKAN KIRMACI:  Yukarıda saydığım isimlerin hepsinin dernek başkanı olma hakkı vardı. Arkadaşlarımız sağ olsunlar benim ismim üzerinde hemfikir olmuşlardı. Okan Kırmacı ismini Karşıyaka Taraftarlar Derneği Başkanı olarak hiçbir yerde zikretmedim.  Her zaman Karşıyaka taraftarlarının bir bütün olduğunu, beraber olduğunu,  bu derneğin sahibinin de bütün Karşıyakalı taraftarlar olduğunu, dernek başkanının da tüm taraftarlar olduğunu dile getirdim. Tabii ki burada başta Taner, Altar, Metin, İskender  ve diğer tribün emekçileri arkadaşlarım bu göreve naçizane beni uygun gördüler.. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Elimizden geldiğince, gücümüz yettiğince bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.

YEŞİL KIRMIZI EKİBİ: Karşıyaka Taraftarlar Derneği Başkanı olmak yani Karşıyakalı taraftarın resmi olarak başı durumunda olmak size nasıl bir sorumluluk yükledi ?

OKAN KIRMACI: Bırakın Karşıyaka Taraftarlar Derneği Başkanlığını Çiğli Selçuk Yaşar Tesisleri’nin kapısında bekçi bile olmak bizim için bir onurdur, şereftir.  Bu onuru ve şerefi yaşamakta büyük bir mutluluktur.  Anlatılacak, çok övünülecek bir şeydir.  Hayat prensiplerim içerisinde ben bu görevi her zaman mütevazi olarak yerine getirdim.  Taraftarlar derneği başkanı olmak ve taraftarlarımızı her platformda temsilciliğini yapmak çok kolay bir iş değil. Maalesef Karşıyaka taraftarlarının Türkiye’de çok iyi de anıldığı çok kötü de anıldığı yerler var. Ama biz saygı, sevgi çerçevesi içerisinde Karşıyaka taraftarlarının hakkını her yerde sonuna kadar savunduk, savunmaya da devam ediyoruz. En önemlisi de yanlış algıları yerle bir edip Karşıyaka taraftarlarının aslında öyle değil çok daha onurlu, şerefli, dimdik ayakta duran bir taraftar grubu olduğunu, evet biraz fanatik olduğunu, bu fanatikliğin de semtlerine çok fazla aşık olduklarından kaynaklandığını değişik platformlarda dile getirip kötü imajı da silmeye çalışıyoruz. Bunda da başarılı olduğumuzu düşünüyorum.

 

YEŞİL KIRMIZI EKİBİ: Dernek olarak bugüne kadar çok başarılı organizasyonlara imza attınız. Genel olarak yaptığınız organizasyonlardan ve sizin için en anlamlı olanından bahseder misiniz ?

OKAN KIRMACI:  Yaptığımız organizasyonlar çok fazla. Tabii bu organizasyonlar için de geçerli her şeyin başında ekonomi var. Dernek olarak her zaman bağımsız olmaya gayret ettik ve bugüne kadar bunu da başardık. Bağımsız olmak nedir  ? Her hangi bir başkanın, belediyenin, ikinci üçüncü şahısların istedikleri doğrultuda değil sadece doğru bildiğimiz yolda, KSK’nin menfaatleri doğrultusunda ilerledik. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz çok güzel faaliyetler var. Ekonomik anlamda biraz daha güçlü durumda olsak yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatı olurdu. Bizim en büyük ilkemiz Karşıyaka taraftarlarına hizmet etmek. Bu hizmette daha çok 40 yaş grubuna değil geleceğin Karşıyaka’sı olan 15 yaş grubuna olunca anlam kazanıyor.

Benim unutmayacağım en büyük organizasyon Mardin Kızıltepe’den 15 tane kardeşimizi Karşıyaka’ya getirmek olmuştu. O zamanlar Türkiye’de  Türk, Kürt ayrımı doğulu, batılıyı sevmez gibi bir intiba oluşmuştu. Biz zaten bu intiba ya inanan bir kesim değiliz. Karşıyaka taraftarları arasında siyasi görüşü farklı bir çok insan vardır. Bu olacaktır da. Bunun en uç noktası Mardin Kızıltepe’de yaşayan 7 - 11 yaş grubu arasındaki kardeşlerimizin İzmir’e gelmeleri, futbol maçına gitmeleri, onları burada misafir etmemiz, Karşıyaka Belediyesi’nin misafirhanesini onlara tesis etmesi, kendi ellerimizle onlara kahvaltı hazırlamamız, basketbol maçına gitmemizdi. Hep o çocukları izlediğimde bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak kendimden utandım.  Keşke elimizden onlara daha fazla yardım etmek gelseydi. Biz Karşıyaka’da yaşıyoruz. İyi kötü bir şeyler yapmaya çalışıyoruz ama maalesef orda gerçekten çok fakir, Türkiye’nin t’sini bilmeyen genç kardeşlerimiz var. Dün yaptık bugünde yapıyoruz yarın da yapmaya çalışacağız. Sadece biz değil bence Türkiye’de yaşayan herkesin özellikle doğuda yaşayan kardeşlerimize her konuda destek olması gerekiyor. Çünkü bence oradaki resim buradan acı gözüküyor.

YEŞİL KIRMIZI EKİBİ: Dernek olarak zaman zaman olumsuz eleştiriler aldığınız da oluyor. O zamanlar hiç sıkılıp bunaldığınız oldu mu.  Bu anları nasıl aştınız ?

OKAN KIRMACI:  Biz burada bir ağabeylik yapmaya, elimizden geldiğince, dilimiz döndüğünce iyi şeyler yapmaya çalışıyoruz. Karşıyaka’yı sevenlerin şunu çok iyi bilmesi gerekiyor. Bunu da ilk defa bu röportajda söylüyorum. Bence bu çok önemli bir konu.  Bizler yıllarını kulübe vermiş insanlarız. Biz KSK’nin menfaatleri doğrultusunda hareket etmek zorundayız. Bazı insanlar bazı konularda yorum yazıyorlar. Mesela bizler Karşıyaka Belediyesi’ne, kulübe  daha yakın insanlarız. Yıllarımızı spor camiasına verdiğimiz için Türkiye’de hiç kimsenin erişemeyeceği insanlara da erişiyoruz. Onların da duygu ve düşüncelerini alıyoruz. Bizler her zaman doğru bildiğimiz yolda ilerlemek zorundayız. Bizim bazı söylemlerimizden bazı taraftarlar hep yanlış yorumlar çıkarıyor. Hatta bazen hakarete varıncaya kadar yorumlar yapıyor. Ama biz aslında o konuyu çok iyi bildiğimiz için o konuda doğruyu söylemek zorundayız. Doğru neyse biz o doğruyu her zaman her yerde söyleriz,  söylemeye de devam edeceğiz. Birileri buna kızabilir ama benim ve arkadaşlarımın bu konudaki özverileri çok fazladır. Şahsım adına bu konuda özveri gösteren tribün emekçisi arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Hakarete varan yorumlar olsa da şunu kimse unutmasın tek gerçek KSK’nin menfaatleridir. O doğrultuda hareket etmekte herkesin birinci vazifesi olmak zorundadır. Biz bu yolda ilerliyoruz. Birilerini mutlu etmek için, şirin görünmek için biz bir takım söylemlerde bulunmayız. Bu çok yanlış bir şeydir. Kimseye şirin gözükmek, sempatik gözükmek gibi bir derdimiz yok. Ben ve arkadaşlarım kendimizi ifade edebilecek konumda insanlarız. Bu konuda da doğru olduğumuza inanıyoruz. Karşıyaka taraftarları şunu iyi bilsinler tribün ağabeyleri on numara insanlardır. Hepsine inansınlar hepsini sevsinler.

Bizi Karşıyaka Belediyesi’ne yakın olmakla eleştiriyorlar. Evet ben Belediye’ye yakın bir insanım çünkü ben o insanları onure edip, mutlu edip KSK’ye destek vermelerini sağlamak zorundayım. Nasıl ki Karşıyaka Spor Kulübü Başkanı herkesin makamına saygı duymak zorundaysa bende Karşıyaka Taraftarlar Dernek Başkanı olarak makam sahibi insanlara yakın olmak ve saygı duymak zorundayım.

YEŞİL KIRMIZI EKİBİ: Yalı’ya yapılması düşünülen Stat ile ilgili söylemleriniz zaman zaman Karşıyakalılar tarafından eleştirildi ?

OKAN KIRMACI:   Daha önce de belirttiğim gibi ben ve arkadaşlarım kimseyi mutlu etmek için hiçbir şey söylemedik. Doğru bildiğimizi her yerde söyledik. Stat konusunda yanlış anlaşılmalar var. Biz doğru söylüyoruz da bazı insanlar bunu istedikleri gibi anlıyor. Açıkça söylemek gerekirse bizim için de bu çok önemli değil.

Stat Yalı’ya olabilir. Orası çok da güzel bir yer. Sahilde olmasını, yürüyerek stada gitmeyi  tabii ki bizde isteriz. Ama 2014 senesinde yaşıyoruz. Şehrin bu kadar göç aldığı bir dönemde Karşıyaka’nın göbeğine stat yapıyorsunuz. Artık bütün statlar şehir dışına yapılıyor. Benim bu konudaki görüşüm nettir ben burada iyi niyet olduğunu düşünmüyorum.

Asıl olay stadın Yalı’ya yapılması meselesi değil. Stat üzerinden taraftarlar arasında tartışma ortamı yaratılıyor. Taraftarların birlik ve bütünlüğü bir şekilde yıkılmak isteniyor. Bu konuda hep bir çekişme, hep bir tartışma ortamı olduğunu düşünüyorum. Karşıyaka Stadı Yalı’ya da yapılsın Örnekköy’e de yapılsın.

Diğer şehirlere baktığınızda bugün mevcut hükümet istediği yere gidip temelini atıp stadı yapıyor. Kimse buna itiraz etmiyor. Peki bize gelince  bugüne kadar niye gidip temel atmadılar ve bu inşaat neden başlamadı ? En basit soru bu.  Mevcut stadı yıksınlar, temeli atsınlar, yapmaya başlasınlar. Kimsenin elinden tutan yok. Buna biz asla da engel olmayız. Burada o zaman şu soru aklıma geliyor burada iyi niyet var mı,  yok mu ? Ben şahsen iyi niyet olduğuna inanmıyorum.

Stat konusunda umarım biz mahcup oluruz, inşallah temeli atılır ve en yakın zamanda tamamlanır. Stat açıldığında da kurdeleyi biz keseriz. Bu da bizim hakkımızdır, hukukumuzdur. Biz bir çok konuda mütevaziyiz. Arkadaşlarım bu işin emekçileridir. Biz kendi stadımızın olmasını canı gönülden istiyoruz. Ama tek ricam var birlik ve bütünlüğümüzü lütfen bozmayalım. Bu konuda sanal alemde birbirimize hakaret etmeyelim. Dikkat edin bizi şampiyonluklar, kupalar ayakta tutmuyor sadece ve sadece birlik ve beraberliğimiz ayakta tutuyor. Stat, şampiyonluklar, kupalar gelip geçicidir ama dostluklar ve arkadaşlıklar bence daha kalıcı olmak zorundadır.

 

YEŞİL KIRMIZI EKİBİ: Bu sene Türkiye’de en çok tartışılan konu da Passolig. Karşıyaka Tarafarlar Derneği ve Çarşı Grubu’da bu haftaya kadar ki olan maçlarda stat da yer almayarak tepkisini gösterdi. Tepki devam edecek mi bundan sonra ne yapmayı düşünüyorsunuz ?

OKAN KIRMACI: Karşıyaka Taraftarlar Derneği ve Çarşı Grubu olarak duruşumuzdan hiçbir zaman hiçbir yerde ödün vermedik, vermeyeceğiz. Burada kulüp zararlı çıkıyor diyebilirler. Bunu da bu röportajda ilk defa açık yüreklilikle söylüyorum ki bu uygulamaya imza atan tüm kulüp başkanı ve yöneticilerini kınıyorum. Kulüp başkanları bence bu konuda sınıfta kalmıştır. KSK gibi borcu 40 trilyona yaklaşan kulüpler bazı yerlerde gür sesle konuşamıyor. Ben inanıyorum ki borçsuz bir kulüp olsaydık Fatih Başkanımız bunu  ret edebilirdi. Maalesef borçlu kulüp olduğumuz için başkanımız bu işi onayladı.

Ben bugün KSK kulüp başkanı olsaydım değil 40 trilyon 400 trilyon da borcumuz olsaydı Passoligi asla ve asla kabul etmezdim. Taraftarımla beraber tribünün dışında maçı izlerdim. Passolig  bir simitle, bir çayla, bir çorbayla, bir suyla, cebindeki  beş kuruşla yirmi saat deplasmana giden taraftara hakarettir.  Bu taraftarın maçlarını seyretme özgürlüğünü elinden almak onlara yapılan bir hakarettir.

Bu sadece Okan’ın, Taner’in, Altar’ın, Celal’in, Mustafa’nın görüşü değil biz bunu yüzlerce binlerce Karşıyakalının duygularını ve düşüncelerini temsil ettiğimiz için söylüyoruz. Taraftarlarımızın da bu konuda bizimle aynı fikirde olduğunu düşünüyoruz.

Passolig’in zamanı ve uygulanış şekli çok yanlıştı. Belki zamanlamasını üç-dört seneye yayarak yapsalardı, iyi niyetli olduklarını anlasaydık bizler de kartlarımızı alıp maçlara girerdik.

Düşünebiliyor musunuz benim yeğenim Ordu’da yaşıyor Ordu’da Karşıyaka’nın maçı oynanıyor ve yeğenim hayatında ikinci kere maça gidecek ve o maçı seyredemeyecek. Böyle bir sisteme evet dememizin önce kendimize hakaret olduğunu düşünüyorum. Bugün Amerika’dan çok sevdiğimiz bir arkadaşımız geldi ve maça gitmek istedi. “Gidemezsin kardeşim Passolig kartı alman lazım” dedik. Adam üzüldü.

Bunlar bizim birebir yaşadığımız örnekler. Hiçbir kulüp başkanı buna evet dememeliydi. Kendi bünyelerinde taraftar gruplarının bilet, otobüs organizasyonlarını  halledemedikleri için bu saçma sapan sisteme  sığındılar. Bence bir çok kulüp başkanı bu denizde boğulacak.

Fatih başkanım bir kere değil yüz kere başkan seçilse yine oyumu ona veririm ama bu Passoligi gerek isteyerek gerek istem dışı onayladığı için çok üzgünüm.

YEŞİL KIRMIZI EKİBİ: Peki bundan sonra ne olacak ?

OKAN KIRMACI: Karşıyaka taraftarları duruş sergilemeye devam edeceklerdir. Bu ilk yarıda da kesinlikle böyle olacaktır. Bu Hasan’ın, Mehmet’in görüşü değil binlerce taraftarımızın görüşüdür. İkinci devreye nasip diyorum.

YEŞİL KIRMIZI EKİBİ: Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı ?

OKAN KIRMACI: Her zaman her yerde bıkmadan usanmadan değerli Karşıyaka taraftarlarına ve camiasına şunu söylüyorum. Bizler bugün buralarda gelip geçiciyiz. Mutlaka doğrularımızın olduğu gibi yanlışlarımız da vardır. Karşıyaka taraftarları şunu iyi bilsin ki isimler çok önemli değil, bizler burada tribünün ağabeyliğini yapıyoruz. Çok iyi niyetli insanlarız. Mutlaka eksiklerimiz vardır ama burada her zaman KSK’nin menfaatleri bizim için en önemli değerdir. Biz bu değerlerden asla ödün vermeyeceğiz. Hiçbir zaman hiçbir yerde KSK’nin menfaatleri ötesinde hareket etmeyeceğiz, bu tür söylemlerde bulunmayacağız.

Var olan tek gerçek vardır bizi hiçbir zaman şampiyonluklar, kupalar birlikte tutamaz. Biz çok güçlü, çok büyük bir aileyiz. Konu ne olursa olsun lütfen o birlik ve bütünlüğümüzü bozmayalım. Omuz omuza verelim. Karşılıklı oturalım, tartışalım ama lütfen bu birlik ve beraberliğimizi bozmayalım. Son olarak da şunu söylüyorum. Eğer o birlik ve beraberliğimizi birazcık kaçırırsak maalesef KSK bugün bulunduğu PTT 1. Ligden çok daha aşağılara gider. O şerefli, o haysiyetli, o onurlu taraftarlarımızla birlikte bu birlik ve beraberliği sonuna kadar hep beraber içimizde, hücrelerimize kadar hissedelim. Cefakar Karşıyaka taraftarlarına Karşıyaka sevgisi, aşkı ve beraberliği  için hepsine canı gönülden Taraftar Derneği ve Çarşı Grubu olarak çok teşekkür ediyorum.

yesilkirmizi.net / özel   

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Whatsapp

Öne Çıkanlar
Anketler
Sizce Yalı'da ki alanın akibeti ne olur ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı