Haber Detayı
03 Temmuz 2014 - Perşembe 16:24 Bu haber 5672 kez okundu
 
KARŞIYAKA STADI YAPILIR ÇÜNKÜ
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ın Yalı’da bulunan Karşıyaka Stadı ile ilgili "Gerekirse çadır kurarım Yalı'ya o stadı yaptırmam" çıkışının ardından Yeşil Kırmızı Ekibi olarak konunun üzerine gidecek ve Yalı’ya stat neden yapılır ya da neden yapılmaz sorularının cevabını arayacağız. İlk sorumuz Karşıyaka Stadı ile ilgili sürecin en başından beri içerisinde olan eski yöneticilerimizden Ali Erten’e. Karşıyaka Stadı neden yapılır ?
ROPORTAJLAR Haberi


Yeşil Kırmızı Ekibi: Karşıyaka Stadı projesi için uzun zamandır çalıştığınızı biliyoruz. Proje sürecini kısaca anlatabilirmisiniz?

ALİ ERTEN:  Kulübümüzde uzun seneler yöneticilik yaptım. İskender Mesudiyeli ve Cenk Karace ile çalıştım. Voleybol takımımız 1. ligde iken Voleybol Şube Başkanlığı yaptım. O zamanlardan beri kulübümüzün sürekli gelir elde edebileceği neler olabilir diye düşünüyorduk.   Benzin istasyonu dahil çok şeyler önerildi ama bir türlü gerçekleşmedi.

Yaklaşık 4 yıl önce kulübümüzden , proje geliştirmek üzere çalışmam konusunda bir teklif geldi. Ben bunu büyük bir heyecanla karşıladım ve bu konuda içinde hukukçu , haritacı ve şehir plancılarının olduğu , halen daha çalışan bir gönüllü ekip kurduk.

 Bu arada hasbelkader Cihan Büyükoral Yönetiminde 2. Başkan olarak görev yapmaya başladım ve yıllardır hayalini kurduğumuz tesisleri geliştirmek üzere daha yakın çalışma yapma fırsatımız oldu.

 Yönetime geldiğimizde, Örnekköy projesi için bakanlık çalışma yapıyordu, sonucunu bekliyorduk. Ama her türlü olumsuz ihtimale karşılık, bu konuda Türkiye’nin en iyisi olduğunu düşündüğümüz Bahadır Kul  Mimarlık ‘tan Yalı arsamız için bir ön çalışma yapmasını rica ettik. Amacımız, Örnekköy’de bir olumsuzluk yaşanırsa Yalı arsamızda stad olup olamayacağını test etmekti.

 Birkaç aylık bir çalışmadan sonra Bahadır bey bize 12 000 kişilik bir proje gönderdi. Biz bunu yeterli bulmadık. Daha sonra bunun 15000 kişiye revize ettirdik. 

 Bu çalışmalarımız konusunda yönetim kurulumuza bilgi verdik ve beklemeye başladık. Bir gün o zamanki Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Metin Kaplan, İzmir’deki diğer kulüp yöneticileri ile birlikte bizi İZVAK’ın organizasyonunda  toplantıya çağırdı.

 Bu aşamada Örnekköy Projesinde sıkıntılar olduğuna dair duyumlarımız da vardı. Biz de Cihan Başkanla birlikte, hazırladığımız projeyi de çoğaltarak toplantıya gittik. Burada il müdürü, aşırı maliyetler ve başka teknik sebeplerle Örnekköy’de stadın yapımını ertelediklerini, bu konuda kulüp yöneticilerinden varsa  öneri beklediğini söyledi. Konuşma sırası bize gelince hazırladığımız projeyi sunduk .  

 O toplantıda, bizim bir gün dahi beklemeye tahammülümüzün olmadığını, eğer Örnekköy gecikecekse derhal Yalı projemizin hayata geçirilmesini istedik. İkinci bir isteğimiz ve şartımız da Örnekköy’ün spor alanı özelliğinin korunması ve eğer olabiliyorsa daha ucuz maliyetli altyapı tesisleri v.s. yapılması şeklinde oldu.

 Daha sonra yine İZVAK’ın önderliğinde ve diğer kulüp yöneticileri ile birlikte Ankara ziyaretimiz oldu. Göztepe Stadı’nın da, Karşıyaka ile aynı kapasitede ve eşzamanlı olarak projeye dahil edilmesi orda Göztepeli yöneticiler tarafında dile getirildi ve kabul edildi.

 Bu şekilde sürecin prosedürleri ve karar aşaması tamamlandıktan sonra bildiğiniz gibi ihale, ardından da ihaleye itiraz edilmemesi üzerine müteahhide yer teslimi yapıldı.

Yeşil Kırmızı Ekibi:  Projede neler var? 

 ALİ ERTEN: Bir kere projemiz iki aşamadan oluşuyor. Sahil tarafındaki sosyal tesis alanı ve arkadaki stad alanı. Sosyal tesis alanında şu anda idari binamız ve restoran– kafeler var. Burada iki bina yapılıyor. İki bina arasından stada ulaşan geniş bir sokak var. Burada 8 kat inşaat izni var. Buna rağmen neredeyse inşaat hakkının yarısı kullanıldı ve binalar 4 ve 5 kat olarak projelendirildi. Buradaki amaç inşaat yoğunluğunu az tutmak, yanı sıra da stadın denizden görünmesini sağlamak ve güzel bir silüet oluşturmaktı. Bunlar için bina yükseklikleri az tutuldu. Buradaki iki binada toplam7000 m2 inşaat yapılacak. Biri 5000, diğeri2000 m2 olmak üzere. 2000 m2 olan bina , şu andaki tenis lokalimiz tarafında  ve bu binanın zemin katı hariç tamamı kulübün idari binası olarak kullanılacak. Şu andaki kulüp binamız yaklaşık300 m2. Demek ki yeni idari binamız, şu andakinden 5-6 kat daha büyük olacak. İdari binamızda ana yönetim, şube yönetimleri için birimler, hukuk, maliye, toplantı ve eğitim salonları, arşiv, misafir ağırlama gibi kulübümüzün ihtiyaç duyacağı bütün birimler yer alıyor. Tüm şubeleri ile  son derece modern ve işlevsel, bize yakışan bir yönetim binamız olacak.  Bu binamızın zemin katında kulüp müzemiz ve ayrıca kulüp lokalimiz yer alacak.

Kulüp müzemiz bizim en büyük ayıbımızdır. 102 yaşındaki Karşıyaka’nın, hatta iddia ediyorum Türkiye’nin en önemli markalarından biri olan KSK’nin kupalarının depolarda bekliyor olması hepimizi düşündürmelidir. Müzecilik ciddi bir iştir ve aynı zamanda çok ciddi bir gelir kapısıdır. Avrupa’da  KSK gibi bir markanın müzesini nasıl pazarlandığını bir düşünün. Bugün Barcelona’nın stadını ve müzesini sadece gezmek için kişi başına 27 Euro para ödemeniz gerekiyor.

5000 m2lik ikinci bina ise tamamen gelir getirici amaçlı. Zemin katında ve zemin üstü katında restoran alanları, üst katlarda da ofisler var.

Stat binamızın altındaki boş alanları da kulüp istediği gibi kullanacak. İsterse buralarda da gelir getirici alanlar, örneğin KSK Stor oluşturulabilir. Ayrıca bir taraftar müzesi için yer var.

Stat ile öndeki iki bina arasında bir meydan var. Bu meydanda da bir anıt alanımız var. Bu alanda Kurucumuz Zühtü Işıl ile hamimiz Sayın Selçuk Yaşar’ın beraberce yer aldıkları bir anıt  heykel yapılması hayalim var. Tabiî ki benim hayallerimin ötesinde müştereken karar verilecek bir konu bu.

Yeşil Kırmızı Ekibi: Stad tüm UEFA Kriterlerini sağlıyormu?

 ALİ ERTEN: Evet sağlıyor. Özel engelli asansörü ve tribününden tutun da dini alanlara kadar her şey kriterlere uygun. Bunun yanında, saha – seyirci mesafesi minimumda tutuldu. Bunun üç amacı var. Birincisi alanı daha verimli kullanmak, ikincisi seyir zevkini arttırmak, üçüncüsü ve en önemlisi rakip takıma gerçek seyirci baskısını yaratmak.

Yeşil Kırmızı Ekibi:  Stad Karşıyaka’ya öncelikle maddi kaynak için mi, yoksa sportif başarı için mi gerekli?

ALİ ERTEN:   Tesislerin hem maddi kaynak hem de sportif başarı getirmek gibi çok harika bir yönü var. Bu bakımdan hem maddi yapının sağlamlığı, hem de sportif başarı açısından gerekli. Bunun en güzel örneği Karşıyaka Arena’mızdır. Oraya her takım ayakları titreyerek maça çıkar. Basketboldaki başarımızda Arena’nın önemini yadsıyamayız.

Hatta daha iddialı bir şey söyleyelim. Alsancak’tan  veya Atatürk’ten şampiyon çıkarmak mucizelere kalmış bir durum. Bizim takımımız,  Atatürk’te değil ama özellikle Alsancak’ta bu kadar seyirci baskısına rağmen neden deplasmanlarda daha başarılı.

O zaman şu soruyu kendimize soralım: Bir futbolcu için gerçek saha avantajı nedir?
Elbette ki, hafta arası en az son antrenmanını maça çıkacağın sahada  yaptığın, adeta çimlerini bile ezberlediğin yerde hafta sonu maça çıkmaktır.

Kendi şehrinde bile olsa,sadece maç oynamaya gittiğin stat, deplasmandır.  Bu nedenle Alsancak  da bir nevi deplasman  sayılır.

 O bakımdan hem maddi yapımızın sağlamlığı ve sürekli gelirlerimizin olması, hem de sportif başarı için kendi stadımız olmalı...  

Yeşil Kırmızı Ekibi: Stad gerçekten kulübün maddi sorunlarını çözer mi, borçlar biter mi?

 ALİ ERTEN: Biliyorsun kulübümüz borçlu durumda ve tarihinin en büyük borç yükü ile karşı karşıya . Ve bu borç bir şekilde tasfiye edilmezse birkaç yıl sonrasında bizi karanlık günler bekliyor. Bu işler artık o kadar büyüdü ki düzenli geliri olmayan hiçbir kulübün yaşama şansı yok. UEFA bir taraftan mali kriterlerle ilgili bastırıyor. Yakın gelecekte mali yapıları düzgün olmayan kulüplere yaptırımlar uygulanacak. Bu yaptırımların içerisinde transfer yasağından puan silmeye kadar bir sürü sıkıntılı konu var.

Stadımızın, gelir getirici alanlardan elde edilecek kaynaklar  yanında isim hakkı, reklam alanları, seyirci hasılatı, localar, müze geliri, kiralar v.s. derken en az yıllık 8-10 milyon TL arasında bir geliri olacak. Bu gelirin, belli bir plan içerisinde borçların tasfiyesinde kullanılması lazım. Bu konuda “Varlık Yönetimi” adı altında, içinde yönetimin, divan kurulunu, disiplin kurulunun  ve hatta taraftarın bile bulunabileceği bir kurul oluşturulmalı , elde edilecek gelirlerin ne kadarının günlük harcamalarda , ne kadarının borç tasfiyesinde kullanılacağı belirlenmeli . Bu şekilde ve ciddi bir mali disiplinle 4-5 senede borçlar tamamen eritilebilir. Bu konuda mevcut yönetimimizin tüzüğe eklediği bir madde var. Son derece olumlu.

Yeşil Kırmızı Ekibi: Projeye karşı çıkanlar, özellikle trafik sorununu öne çıkartıyorlar. Bu konuda değerlendirmeniz nedir?

 ALİ ERTEN: Dünyanın en önemli statları şehir merkezlerinde. Buna Barcelona, Ajax, Manchester, Real Madrid, Liverpool, Chelsea statları, Türkiyede ise İnönü ve Şükrü Saraçoğlu örnek olarak gösterilebilir. Üstelik bu statların kapasiteleri 50 bin ve üstü. Biz 15 bini konuşuyoruz. Hatta ortalama 10 bini konuşuyoruz. Peki Alsancak stadımızın ulaşımı çok mu kolay. Önünden sadece bir tek yol geçiyor.  Oysa yapılacak Karşıyaka Stadımızın tam 5 kapısı var. Bostanlı’ya, Çarşıya, Aksoy’a yürüme mesafesinde. İnsanlar neden araçları ile gelsinler ki. Sahil yolunda sıkışıklık dersen 15 günde bir maç öncesi yarım saat, maç sonrası yarım saat. Bunlar sorun edilmemesi gereken şeyler.

Yeşil Kırmızı Ekibi:  İmar planı ve projenin uygulanması açısından teknik bir sorun var mı?

 ALİ ERTEN: İnşaat yapılacak alanın tamamı Gençlik ve Spor Bakanlığına ait. Bu nedenle mülkiyet açısından bir sorun yok. İmar Planında da stat alanı olarak belki 70 belki 80 sene önce tescillenmiş. Kesin tarihi bile belli değil. Zaten şu anda da fiilen stat, ama işlevsiz. Aslında yapılan işlem, zaten stat olan bir yerin modernize edilmesi ve kapasitesinin arttırılarak UEFA kriterlerine getirilmesinden ibaret. Sanki yeşil alanda yapılaşma yapılacakmış gibi bir izlenim yaratılması doğru değil.

Yeşil Kırmızı Ekibi:  Bir aralar AVM sözleri çıktı.

 ALİ ERTEN: Kesinlikle böyle bir şey yok. Olamaz da zaten. İmarda stat alanı olarak tescillenmiş bir yere nasıl AVM yapılabilir.  Öndeki sosyal tesisler kulübe gelir getirecek. Zaten orada şu anda da restoranlar, kafeler var. Arkadaki fidanlık ise Maliye Bakanlığına ait. Projenin kesinlikle o alanla da ilgisi yok. Kesinlikle proje mevcut stat alanı ve kulüp binasının olduğu alanı kapsıyor. Bunun dışında kim ne derse desin doğru değil.

Ayrıca şunu sormak lazım. 70 yıldır stat olan bir yere daha modern stat yaparak mı o araziyi koruruz, yoksa bugünkü gibi sahipsiz ve bakımsız bırakarak mı? Eğer imarda stat olarak belirlenmiş bu yere stat yaparsak 100 sene kimse başka bir şey yapmayı aklına bile getiremez. Eğer varsa kötü niyetli rant heveslilerine karşı burayı korumanın yolu bu halde bırakmak mı yoksa üstüne stat yapmak mı. Hangisi daha korumacı ?

Yeşil Kırmızı Ekibi: Ne zaman başlanır.Ne zaman kazma vurulur.

ALİ ERTEN:   Şu anda müteahhide yer teslimi yapıldı. Mimari proje dışında kalan betonarme, elektrik, mekanik gibi projeler hazırlanıyor. Kulüp Başkanımız Fatih Diniz de projeyi çok yakından takip ediyor. Sürekli bir iletişimimiz var.

Yeşil Kırmızı Ekibi:  Son olarak ne söylemek istersiniz.

ALİ ERTEN: 102 kulübümüzün hala 1 m2 tapulu mülkiyetinin olmamasını, 18 takımlı PTT liginde kendi stadı olmayan tek  kulübün neden biz olduğumuzu, Türkiye’nin her yerinde, neredeyse büyükçe kasabalarda bile modern statlar yapılırken  on yıllardır aynı konuyu konuşmaktan neden yorgun düştüğümüzü çok ama çok iyi düşünmeliyiz.

Bu projeye karşı çıkanların,  şu anda 35 milyon TL’lere dayanan borcun nasıl ödeneceği konusunda bir fikri olması da gerekir. Yoksa bana ne mi diyeceğiz. 

Bu bakımdan bu proje kulübümüzün kurtuluşu ve geleceğidir. Devlet bu iş için toplam 70 milyon TL ödenek ayırmış, ihaleyi ve  müteahhide yer teslimini yapmış, artık iş hayal olmaktan çıkmış.

Alsancak ta, her yağmur yağdığında , insan ırkına yakışmayacak rezalet görüntülerden sonra nihayet  insan olduğumuzu hatırlayacağız. Çoluk çocuğumuzun , eşimizin, arkadaşımızın elinden tutup , yürüye yürüye, keyfini çıkara çıkara maça gideceğiz. Şanlı tarihimizi dosta düşmana , göğsümüzü gere gere göstereceğimiz müzemiz , dört dörtlük bir yönetim binamız olacak. Yılda en az 8-10 milyon TL gelir elde edeceğiz ve üstelik bunun için bir TL bile harcamayacağız

102 yıllık hayalimiz ve ekonomik bağımsızlığımız için herkesin sağduyulu olması gerekiyor. Bu konuda artık inatlaşmalara, kişisel egolara gerek yok. Günlük hesaplar yapılmamalı. Herkes gelir geçer, koltuklar gelir geçer ama bu eserler kalır. Düzenli gelirleri ve daha da önemlisi sürdürülebilirliği olan bir ekonomik altyapı kurmazsak kaybederiz. Çocuklarımız bizi affetmez.

yesilkirmizi.net / özel

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Whatsapp

Öne Çıkanlar
Anketler
Sizce Yalı'da ki alanın akibeti ne olur ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı